4 sposoby na jesienne zabawy z dzieckiem w ogrodzie
Jesień wcale nie musi oznaczać końca sezonu na ogrodowym placu zabaw dla dzieci. Plac zabaw kojarzy się oczywiście z piękną pogodą i ciepłymi miesiącami wiosenno-letnimi. Przy odpowiednim ubraniu i odrobinie kreatywności możemy świetnie spędzić czas z dzieckiem również jesienią! W tym artykule zaproponujemy kilka rozwiązań na atrakcje na placu zabaw oraz ciekawe pomysły na wspólną zabawę dzieci z rodzicami.
Co daje zabawa na placu zabaw i inne zabawy ruchowe w chłodne, jesienne dni?
Ślizg ze zjeżdżalni prosto w stertę kolorowych liści, wspólne zbieranie kasztanów i żołędzi do drewnianego domku, ogrodowy tor przeszkód ze ścianką do wspinaczki w roli głównej, to tylko niektóre pomysły na spędzanie z dzieckiem. Spędzanie czasu na zewnątrz pozwoli nam oderwać dziecko od ekranu i umożliwi interakcje z rówieśnikami w "realnym świecie". Kreatywna zabawa w gronie innych dzieci pomaga rozwijać się ruchowo i intelektualnie, a także pobudza wyobraźnię. Wysiłek fizyczny włożony w aktywność na dworze rozładowuje napięcia i stres, relaksuje, dodaje pewności siebie, uczy współpracy i empatii. To lepsza koordynacja ruchowa i motoryka.
Zbuduj więź z dzieckiem poprzez wspólną zabawę!
Nawet najdroższy i najlepiej zaprojektowany plac zabaw nie zastąpi najcenniejszych rzeczy jakie Ty, jako rodzic możesz dać swoim dzieciom. Są to czas, zainteresowanie i zaangażowanie. Wspólna zabawa z rodzicami buduje więzi na całe życie, zbliża rodziców do ich pociech, uczy wzajemnego zrozumienia i szacunku, a ponadto dostarczą wrażeń, które z nostalgią będziemy wspominać, gdy dzieci dorosną.
Jak zaangażować dzieci w zabawę na podwórku, gdy za oknem jest szaro i ponuro? Sprawdź 4 sprawdzone pomysły na jesienne zabawy z dziećmi!
1. Współpraca przy pracach porządkowych - kreatywność i obserwacja przyrody!
Co zrobić, żeby dziecko chciało bawić się jesienią w ogrodzie? Warto zaangażować je we wspólne prace porządkowe i urządzanie przestrzeni do zabawy. Wymyślanie zabaw zacznie się wtedy samoczynnie, jeszcze zanim dojdzie do wstawienia jakiejkolwiek atrakcji na plac zabaw.
Zacznijcie od wspólnego grabienia kolorowych liści i zbierania gałęzi. Dziecko uwielbia czuć się potrzebne i doceniane za wspólną pracę. Przy okazji sprawdźcie, czy w miękkich liściach pod płotem nie zadomowił się jeż lub jaszczurka. Obserwujcie jesienne ptaki, można też zawiesić karmnik.
Zabawa na świeżym powietrzu i poszukiwanie skarbów jesieni
Jeśli w ogrodzie znajduje się już zjeżdżalnia, usypcie wspólnie dużą stertę liści niedaleko miejsca lądowania, tak aby można było wjechać w suchy, miękki, szeleszczący puch. Z najbardziej kolorowych liści, np. klonu, warto zrobić jesienny bukiet, a w domu zasuszyć pojedyncze sztuki i wspólnie wykonać kolaż. Świetnie sprawdzą się tu farbki, plastelina i bibułka.
Gdy ogród zostanie już przygotowany do umieszczenia w nim urządzeń do zabawy, możecie razem zaplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów, używając kolorowych tasiemek.
2. Wprowadź kolory na ogrodowy plac zabaw – zabawki, które przyciągają wzrok!
Od czego zależy wybór odpowiednich urządzeń na przydomowy plac zabaw? Przede wszystkim sprawdź ilość dostępnego miejsca i ukształtowanie terenu. W drugiej kolejności porozmawiaj z dzieckiem co najbardziej odpowiada jego temperamentowi i sprawi mu największą frajdę. Bież też zawsze pod uwagę wiek i sprawność ruchową dziecka!
Huśtawka to podstawa. Wybierz taką w stylu bocianiego gniazda jeśli chcesz korzystać wraz z dzieckiem. Drewniany domek z lornetką lub dzwonkiem, jeśli woli spędzać czas na nieco spokojniejszej zabawie, np. w bycie dorosłym. Nie zapomnij o dobraniu ulubionych kolorów pociechy. Kolorowe i bezpieczne zjeżdżalnie są wytrzymałe i łatwe w montażu. W zamocowaniu wszystkich urządzeń, m.in. zjeżdżalni, huśtawek, hamaków i ścianek wspinaczkowych, pomogą elementy konstrukcyjne.
Czy nowoczesny plac zabaw warto zbudować samodzielnie?
Co prawda większość osób buduje place zabaw wiosną lub latem, ale co stoi na przeszkodzie żeby stworzyć idealne miejsce do zabawy podczas złotej, polskiej jesieni? Budowa placu zabaw nie jest aż tak trudna i możesz więcej dowiedzieć się TUTAJ. Plac zabaw może być nie tylko atrakcyjny dla dzieci, ale stanie się ozdobą twojego ogrodu. Co warto kupić, żeby zbudować swój plac zabaw? Podpowiadamy:
- łączniki do huśtawki
- zawiesia oraz mocowania
- kotwy stabilizujące
- drążki, uchwyty, rury i wejścia strażackie
- zaślepki do śrub
- nawierzchnie amortyzujące
Dzięki temu masz pewność, że zabawa z dzieckiem na przydomowym placu zabaw będzie bezpieczna i wygodna.
3. Gry zręcznościowe, ruchowe i logiczne dla dzieci na świeżym powietrzu!
Akcesoria animacyjne są doskonałym uzupełnieniem ogrodowych placów zabaw! Pozwalają dziecku zwolnić na chwilę i skupić się na czynnościach, które wymagają mniej lub więcej główkowania, precyzji, pomysłowości. Wzbogacone o wiele kolorowych elementów są skonstruowane z przyjemnych w dotyku materiałów by zapewnić bezpieczeństwo placu zabaw.
Zabawy z piłką i inne gry zręcznościowe
Piłka to bestseller. Kochają ją mali i duzi. Jeśli dołożymy do tego kilka klasycznych zabaw na świeżym powietrzu, to miło spędzony czas gwarantowany. Polecamy:
- kółko i krzyżyk – prosta gra logiczna, zbudowana z dziewięciu plastikowych cylindrów. Zestaw łatwo zamontować na funkcjonujących już platformach
- mini-bramki - piłka nożna to najpopularniejsza zabawa z piłką. Możemy z dzieckiem rozgrywać mecze, ćwiczyć drybling, strzelać karne. To się po prostu nigdy nie nudzi!
- kosz do gry w koszykówkę – obręcz z siatką i kawałek utwardzonego gruntu wystarczy, aby dziecko mogło ćwiczyć rzuty za trzy punkty lub zaprosić znajomych na mały mecz. Kosz ma standardowe wymiary, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by porzucali także dorośli
- berek, zabawa w chowanego, ciuciubabka - klasyczne zabawy, nie wymagające w zasadzie żadnego wyposażenia. Sprawiały radość naszym pradziadków, będą cieszyć też nasze wnuki!
Kreatywne zabawy na placu zabaw
Wykorzystując akcesoria dodatkowe możesz stworzyć dziecięcej wyobraźni prawdziwe pole do popisu. Zabawek na plac zabaw jest mnóstwo. Do najciekawszych należą:
- lustro typu haha – zniekształca odbicie, więc skłania do robienia min i rozpoznawania emocji. Wykonane w całości z tworzywa, nie ma opcji rozbicia. Możesz zawiesić je na ścianie domku dla dzieci lub innej drewnianej konstrukcji
- tablica kredowa z zegarem – czarna tablica, po której można pisać kredą oraz zegar z ruchomymi wskazówkami. Dziecko może odpocząć od harców i narysować coś ładnego. Zegar pomoże nauczyć się dziecku rozpoznawać godzinę
- piaskownica - klasyk, w ogrodowy must-have dla najmłodszych dzieci
- megafon – wydaje dźwięki: pociągu, słonia oraz syreny alarmowej. Jest dostępny w dwóch wariantach kolorystycznych wraz z zestawem montażowym, wystarczą dwie baterie AA, aby móc zapewnić dziecku niezapomniane wrażenia przy zabawie w naśladowanie dźwięków
- lornetka – nie powiększa widoku, więc jest bezpieczny dla oczu dziecka. Obraca się we wszystkich kierunkach. W wyobraźni dziecka potrafi zamienić domek w bocianie gniazdo na statku i udawać pirata lub wielkiego poszukiwacza skarbów.
- domek ogrodowy - to już wymaga albo zdolności stolarskich albo zainwestowania w gotową konstrukcję. Domek dla dzieci pozwoli jednak w zabawy tematyczne, odgrywanie ról i ogólnie zapewnia dziecku świetną zabawę!
4. Wspinaczka i akrobacja - tor przeszkód na przydomowy plac zabaw
Świetnym sposobem na urozmaicenie dziecku czasu na placu zabaw jest zorganizowanie toru przeszkód. Może on zaczynać się już w domu, biec przed ogródek, aż do ścianki wspinaczkowej. Każdy etap zaś powinien wyróżniać się zestawem innych zadań do wykonania, o różnym stopniu trudności. Pamiętaj, żeby dopingować dziecko podczas pokonywania przeszkód i zadbać o skromną nagrodę za wysiłek. W ten sposób zadbasz o rozwój fizyczny dziecka i jego zdolności manualne.
Małpi gaj, czyli wszechstronny plac zabaw
Bardzo popularnym ostatnio rozwiązaniem jest stworzenie małpiego gaju - zestawu połączonych siatek i lin do wspinaczki, ścianek wspinaczkowych, drążków i rur strażackich. Takie wyzwanie pozwoli się rozgrzać na dworze nawet w chłodne jesienne dni. Chcesz dowiedzieć się jak zbudować małpi gaj krok po kroku? Kliknij TUTAJ
Co powinno znaleźć się w sekcji wspinaczkowej na placu zabaw dla dzieci? Polecamy zamontować:
- kamienie wspinaczkowe
- siatki wspinaczkowe stojące i wiszące
- liny gładkie i z węzłami
- drabinki wspinaczkowe
- huśtawki trapez z rączkami
- zjazd linowy z siedziskiem
- drążki gimnastyczne do akrobacji
Kupuj produkty tylko wysokiej jakości. Zapewnij dziecku poczucie bezpieczeństwa podczas zabawy!
Czasem podczas poszukiwań rodzice dają się skusić najtańszym produktom. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Bywa, że produkt taki nie spełnia żadnych norm, nie mówiąc już o certyfikatach i atestach. Nie warto za cenę kilkudziesięciu złotych ryzykować zdrowiem swoich pociech. Szukajcie sprawdzonych produktów, które wcale nie muszą być dużo droższe.