Budowa tarasu - mocowanie słupów drewnianych do podłoża. Jak osadzić słupy tarasowe?
Mocowanie słupów drewnianych na tarasie – jakie rodzaje kotew będą potrzebne?
Wybudowanie tarasu wymaga wykonania wielu czynności. Aby móc do nich przystąpić, najpierw należy poznać fachową terminologię. Bardzo istotne są kotwy. Mianem tym określa się specjalne elementy złączne, które w sektorze budowlanym są wykorzystywane na bardzo szeroką skalę. Są one również nieocenionym wsparciem podczas realizacji prac w ogrodzie. Kotwy to niewielkie, metalowe elementy - montuje się je po to, by to one odbierały obciążenie ze słupów drewnianych.
Odpowiedni montaż kotew powoduje, że podstawa słupa drewnianego zyskuje niezwykle ważną stabilność. Dzięki temu ryzyko, iż konstrukcja będzie się przesuwać bądź obracać, zostaje ograniczone do absolutnego minimum. Wykorzystanie kotew przyczynia się nie tylko do tego, że cała konstrukcja staje się bardziej stabilna. Oprócz tego, znacząco rośnie poziom bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważne, ponieważ za sprawą montażu kotew nie musimy obawiać się, że słupy w wyniku silnego wiatru przewrócą się i doprowadzą do utraty zdrowia przez przebywające w pobliżu osoby.
Jakie są najlepsze kotwy do słupów drewnianych? Mocowanie tarasu z ich wykorzystaniem może przebiegać na różne sposoby, ponieważ liczba dostępnych na rynku rodzajów kotew jest wręcz imponująca. Niezależnie od tego, czy planujemy mocowanie słupów drewnianych do kostki brukowej bądź mocowanie słupa drewnianego do betonu warto poznać specyfikę poszczególnych typów kotew. Najpopularniejsze rodzaje kotew to:
- Kotwa wbijana typu U. Tego typu złącza można montować na wiele sposobów. Są kotwy U do zabetonowania, wbijane w ziemię oraz przykręcane do utwardzonej powierzchni jak beton lub kostka brukowa. Kształt takiej kwoty powoduje, że jest ona dedykowana do konstrukcji o niewielkich rozmiarach i małej masie. Jak osadzić w betonie drewniany słup kotwa typu U? Najlepiej jest stosować się do wytycznych producenta.
- Kwota wbijana typu H. Jest to dobry wybór dla wszystkich, którzy planują montaż kotwy do słupów drewnianych przy inwestycji o dużym rozmiarze.
- Kotwy przykręcane na beton KSB. Wykorzystuje się je przy mocowaniu elementów do powierzchni betonowych. Składają się one z metalowej podstawy i kielicha, w którym umieszczamy słup drewniany.
- Kotwy wbijane KSW. Wyjątkowy rodzaj kotew dedykowany do budowy wiat, altan ogrodowych, drewutni czy pergoli, których nie trzeba betonować. Wystarczy, że wbije się je w ziemię, co jest ogromnym ułatwieniem dla osób chcących zaoszczędzić czas.
Jakie są sposoby osadzenia drewnianych słupów na tarasie?
Słupy osadzamy zależnie od wybranej kotwy i podłoża, do którego będą zamocowane. Do powierzchni utwardzonej zalecamy użycie kotew przykręcanych na beton. Dzięki licznym dostępnym u nas wariantom możemy dostosować kotwę do wymiarów drewna. Jeżeli natomiast będziemy dopiero robić wylewkę betonową, to możemy wykorzystać ten fakt i wybrać jedną z kotew do zabetonowania.
Przy gruncie nieutwardzonym możemy zdecydować się na kotwy wbijane w grunt. Nie wymagają one zabetonowania, ale zalecane są do lżejszych konstrukcji, które nie będą poddane większym obciążeniom. Do ciężkich konstrukcji zalecamy kotwy typu H. To kotwa do specjalnych zadań, przeznaczona do najcięższej architektury ogrodowej. Kotwy do zabetonowania zapewniają największą stabilność i jeśli mamy odpowiednie warunki warto o nich pomyśleć.
Musimy pamiętać, że wybór kotwy ma ogromne znaczenie – w końcu budując taras chcemy, żeby była to konstrukcja, która posłuży dziesięciolecia. Dobrze dobrana kotwa i przemyślany sposób montażu zapewni nam bezpieczny taras, na którym latami będziemy mogli się relaksować.
Prawidłowe mocowanie słupa drewnianego do betonu: jak powinno wyglądać?
Jeśli mamy już wszystkie niezbędne elementy, takie jak kotwa wbijana, kotwa do zabetonowania, kotwa przykręcana do podłoża, oraz wiemy, jakie jest 5 rzeczy, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy zakupie kotew do drewna, możemy przystąpić do mocowania słupa drewnianego do betonu. Kotwa H do betonu: sposób montażu jest zawsze podobny.
Aby móc zrealizować czynności związane z montażem słupa drewnianego w betonie, należy w sposób szczególny pamiętać o właściwym porządku realizacji wszystkich prac. Najpierw trzeba wykopać odpowiednie doły (ok. 50 cm głębokości). Robi się to w tych miejscach, w których chcielibyśmy, by znalazła się podstawa słupa drewnianego.
Później powinien przyjść czas na zalanie przygotowanych dołów przy użyciu betonu. Zaprawa musi być zawsze przygotowywana według wskazówek podanych przez producenta na opakowaniu. Dobrze użyć sznura murarskiego, aby upewnić się, że wszystkie kotwy osadzimy w jednej linii. Następnie kolejno trzeba zatopić kwoty w przygotowanej mieszance betonowej. Uwaga: pamiętaj o tym, by wykonać to, zanim dojdzie do wyschnięcia zaprawy. Jeśli zaprawa będzie wyschnięta, wypoziomowanie kotwy może okazać się całkowicie niemożliwe. Po zrealizowaniu wszystkich tych czynności odczekaj kilka dni, a potem sprawdzić, czy nie ma jakichkolwiek nieprawidłowości. Następnie można rozpocząć montaż słupa drewnianego.
Kotwy do betonu: mocowanie słupów drewnianych
Jak zamocować kotwy do betonu? Zaczynamy do wyznaczenia miejsca, w którym przykręcimy kotwę. Potem umieszczamy ją w wybranym miejscu i w otworach w podstawie zaznaczamy miejsce wiercenia. Można to zrobić korzystając chociażby z ołówka. W zaznaczonych miejscach wiercimy otwory w betonie. Później przykręcamy kotwę do betonu wykorzystując dedykowane do tego śruby o odpowiednio dobranej długości. Osadzamy kantówkę w podstawie słupa - dobrze jest wykorzystać do tego celu poziomicę, by mieć pewność, że wszystko jest zrobione równo. Na końcu przykręcamy belkę do podstawy słupa.
Jak stabilnie zamontować kotwy wbijane w ziemi?
Jak zamocować kotwy wbijane w ziemi? Zaczynamy od wyznaczenia punktu montażu kotwy, następnie ustawiamy ją pod kątem prostym i wbijamy w podłoże. Należy pamiętać o tym, aby nie uderzać młotkiem bezpośrednio w kotwę, gdyż mogłoby to doprowadzić do jej uszkodzenia. Później ustawiamy belkę w kotwie - powinna ona być położona pionowo w stosunku do ziemi. Gdy ustawimy belkę w pionie, dokręcamy ją do kotwy wykorzystując do tego celu wkręty do drewna bądź śruby.