Huśtawka ogrodowa: kotwy, belki i mocowania. Czego potrzebujesz do budowy huśtawki?
Z artykułu dowiesz się między innymi:
- Jakie wymiary huśtawki ogrodowej?
- Z czego zrobić huśtawkę ogrodową?
- Jakie belki na huśtawkę?
Budujemy huśtawkę ogrodową: lista niezbędnych materiałów
Pracę najlepiej jest zacząć od sporządzenia projektu. Nie musi być to koniecznie arcydzieło inżynierii, na miarę Leonarda da Vinci, chodzi raczej o wizualizację konstrukcji, wraz z przybliżonymi wymiarami, dzięki której łatwiej będzie zorganizować poszczególne etapy pracy oraz zaplanować zakupy niezbędnych materiałów.
Nawet prosty projekt pozwoli nabyć wiedzę, z czego zrobić huśtawkę ogrodową i jaka powierzchnia terenu będzie niezbędna? Zakładamy, że podstawowe narzędzia (wiertarka, wkrętak, młotek, dłuto, pędzel) są w zasięgu ręki. Pozostaje zatem nabyć elementy konstrukcyjne, niezbędne do budowy naszej huśtawki ogrodowej.
Materiały konstrukcyjne niezbędne do wykonania huśtawki:
- Belki na huśtawkę
- Wkręty do drewna typu TORX;
- Kotwy do huśtawki;
- Łącznik do huśtawki;
- Zawiesie do huśtawki;
- Siedzisko;
- Sznur lub łańcuch;
- Preparat zabezpieczający drewno, impregnat/farba.
Huśtawkę najprościej jest wykonać z belek drewnianych o przekroju okrągłym. Owal słupa znacznie upraszcza dobór komponentów, jest łatwy w obróbce, poza tym stanowi naturalną ozdobę architektury ogrodowej.
Dobre belki do huśtawki: jak je wybrać i na co zwracać uwagę?
Przede wszystkim zaleca się korzystać z drewna pochodzącego z drzew iglastych (sosna, świerk, modrzew syberyjski). Tego typu drewno odznacza się wyjątkową trwałością i – co ważne – elastycznością. Belki huśtawki poddawane będą naprężeniom, co w przypadku drewna twardego mogłoby z czasem doprowadzić do pęknięć.
Wspomnieliśmy już o przekroju belek, który może być okrągły. Jest to nie tylko wygodne z punktu widzenia montażu, lecz także podnosi poziom bezpieczeństwa z uwagi na równomierne rozłożenie ciężaru w strukturze drewna. Oczywiście zalecamy nie tylko belki okrągłe, równie dobrze sprawdzają się belki o przekroju kwadratowym (kantówki).
Kolejną kwestią jest średnica belek, powinna być ona nie mniejsza, aniżeli 10 cm (belka okrągła), kantówka 9x9 cm. Na nogi mogą być belki o średnicy nieco mniejszej 8 cm lub kantówki 7x7 cm, ale do cięższych konstrukcji zaleca się belki o średnicy 10 cm lub kantówki 9x9 cm – są po prostu stabilniejsze.
Pozostaje jeszcze obliczyć liczbą potrzebnych belek.
Załóżmy, że rama huśtawki będzie miała szerokość 200 cm. W takim przypadku będzie należało zastosować cztery belki o długości 2,5 metra i jedną belką nośną.
Montaż huśtawki ogrodowej musi być poprzedzony zabezpieczeniem drewna przed wilgocią. W innym przypadku nieubłagane prawa natury doprowadzą do rozpadu konstrukcji mniej więcej w okresie dwóch lat.
Wszystkie elementy drewniane należy pokryć impregnatami i ewentualnie farbą ochronną.
Łącznik do huśtawki, czyli jak prawidłowo zamocować belki?
Łączenie belek wymaga precyzji i odpowiedniej staranności. W końcu chodzi przecież o bezpieczeństwo osób korzystających z tej atrakcji. W przeszłości czynność ta wymagała znajomości przynajmniej podstaw ciesielstwa, obecnie wystarczy skorzystać z gotowych elementów konstrukcyjnych, by mieć pewność, że mocowanie huśtawki u jej szczytu jest trwałe i bezpieczne.
Konstrukcja łącznika wykonanego z mocnej stali malowanej proszkowo umożliwia łączenie nóg huśtawki pod optymalnym kątem 100˚.
W sprzedaży dostępne są także łączniki na 90˚. Mniejszy kąt sprawia, że konstrukcja huśtawki ogrodowej zajmuje mniej miejsca, jednak wersja 100˚ jest stabilniejsza i ładniej wygląda.
Całość – patrząc z boku – tworzy formę trójkąta.
Okrągły przekrój łącznika pozwala na wygodne wsunięcie belki do wewnątrz. Podobnie podchodzimy do popularnych belek kwadratowych, stosując w takim przypadku łącznik o takim samym przekroju.
Odległość pomiędzy belkami na poziomie gruntu powinna wynosić od 1,5 do 2 metrów. Jest ona zależna od wielkości huśtawki. Otwory montażowe służą do zabezpieczenia słupa przed wysunięciem się ze środka łącznika.
Montaż huśtawki ogrodowej – jakie rodzaje kotew do huśtawki wybrać?
Kotwy to elementy konstrukcyjne stabilizujące przeznaczone do zabudowy ogrodowej. Zastosowanie kotwy eliminuje konieczność wkopywania belek w ziemię, co mogłoby spowodować próchnienie drewna. Warto pamiętać, że w przypadku huśtawki ogrodowej stabilność ma szczególne znaczenie. Poza tym gotowe otwory montażowe znacząco ułatwiają pracę. Dolna część kotwy powinna znaleźć się w dołku z zaprawą betonową, podczas kiedy górna służy do mocowania słupów stanowiących podporę huśtawki.
Innym rozwiązaniem są kotwy wbijane (kws), które nie wymagają betonowania, a mimo to równie skutecznie stabilizują konstrukcję huśtawki.
Najpopularniejsze rodzaje kotew do zabetonowania:
- Kotwa „H”;
- Kotwa „U”;
- Kotwa „L”.
Rodzaj kotwy determinowany jest jej kształtem.
Stabilny montaż zawiesia do huśtawki – jak bezpiecznie zawiesić huśtawkę dla dziecka?
Po ustawieniu konstrukcji następuje montaż siedziska na belce nośnej. Mocowanie huśtawki do belki jest niezwykle istotne. Zwykle do tego celu wykorzystuje się linę. Po upewnieniu się, że siedzisko nie ulegnie urwaniu pod wpływem ciężaru użytkownika, można przystąpić do zaczepienia całości. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na jeden szczegół. Mianowicie, często widuje się huśtawki, w których lina tworzy pętlę na belce nośnej.
Mimo prostoty takiego rozwiązania jest ono niekorzystne z kilku powodów:
- Huśtawka stawia odczuwalny opór;
- Liny z biegiem czasu naruszają strukturę drewna;
- Lina pod wpływem stałego tarcia ulega zniszczeniu.
Aby temu zapobiec, dobrze jest nabyć metalowe zawiesia do huśtawek, które konstrukcyjnie są przygotowane do utrzymania obciążeń charakterystycznych dla huśtawki ogrodowej.
Na szczególną uwagę zasługują zawiesia:
- wyposażone w łożysko (do belki kwadratowej lub okrągłej);
- z płaskownikiem przeznaczonym do mocowania łańcuszka zabezpieczającego.
Zawiesia do huśtawek pochodzące od profesjonalnego dostawcy wykonane są ze stali nierdzewnej poddanej dodatkowo ocynkowaniu ogniowemu. W zawiesiach można zastosować delikatną warstwę smaru technicznego, by w ten sposób uniknąć w przyszłości niemiłych dla ucha zgrzytów i pisków.
Należy pamiętać, że najpopularniejsze zawiesia okrągłe lub kwadratowe nasuwamy na belkę przed montażem łączników. W innym wypadku nie da się ich założyć.
Trwałość takiego materiału wynosi nawet kilkadziesiąt lat, zatem jest prawdopodobne, że zawiesia przetrwają huśtawkę, lub posłużą kolejnym pokoleniom. Najważniejsze jednak jest to, że dają one gwarancję bezpiecznej zabawy.
Huśtawka ogrodowa – czy warto korzystać z gotowych zestawów montażowych?
Być może niektórzy z nas pamiętają huśtawki zawieszane na konarach drzew lub innych konstrukcjach posiadających poprzeczną belkę. Takie urządzenia dawały sporo frajdy, jednak zwykle były nietrwałe, a nawet niebezpieczne.
Huśtawka może być wykonana z konwencjonalnych elementów, jednak to wymaga znajomości zasad obowiązujących w stolarstwie i ciesielstwie. Łączenie drewna przy pomocy wycięć, czy klinów jest oczywiście możliwe, choć takie konstrukcje odznaczają się trwałością sięgającą co najwyżej dwa lub trzy lata.
Wykorzystanie gotowych zestawów montażowych pozwala stworzyć wyposażenie ogrodu, które posłuży wszystkim przez kilkanaście nawet lat, opierając się burzom, wiatrom i śnieżycom.
Dodatkową zaletą zestawów montażowych jest ich konstrukcja. Gotowy kształt i wymiary zwalniają majsterkowicza z obowiązku dokonywania skomplikowanych pomiarów i obliczeń. Kąt zastosowany w łączniku niejako automatyczne wyznacza sposób montażu podpór huśtawki. Podobnie należy potraktować pozostałe elementy.
Na uwagę zasługuje także fakt, że gotowe zestawy mogą stać się źródłem inspiracji. Powiedzmy, że chcemy zbudować huśtawkę, lecz nie mamy pojęcia, jaka ona właściwie ma być? Wystarczy rzut oka na gotowe zestawy i już wiemy, czy nasza huśtawka będzie miała charakter wolnostojący, czy też będzie mocowana np. przy ścianie. Nabywając kompletny zestaw, zyskujesz pewność, że nie trzeba będzie przerywać pracy w poszukiwaniu zapomnianej części oraz że każdy składnik konstrukcji będzie kompatybilny z pozostałymi, pod względem materiałowym, wymiarowym i wytrzymałościowym.
W efekcie cała praca okaże się łatwa, lekka i przyjemna, a Ty oprócz podziwu najbliższych zyskasz zasłużone miano bohatera w swoim domu. Czy można chcieć więcej?