Jak krok po kroku zrobić huśtawkę ogrodową dla dzieci?
Huśtawka ogrodowa dla dzieci to chyba najbardziej pożądane i lubiane urządzenie na przydomowy plac zabaw. Jak zrobić huśtawkę ogrodową z kantówek lub belek okrągłych? W poniższym wpisie przedstawimy Wam, jak w prosty sposób i niewielkim nakładem kosztów, zbudować bezpieczną huśtawkę dla Waszych pociech. Tego typu zabawkę można bez przeszkód postawić w ogrodzie, zapewniając tym samym swojemu dziecku stały dostęp do atrakcji.
Skompletuj zestaw do zbudowania konstrukcji huśtawki na ogrodowy plac zabaw!
Oferowane huśtawki powinny być nie efektowne i kolorowe, ale przede wszystkim bezpieczne. Podczas zakupów decydujmy się wyłącznie na towary certyfikowane o najwyższych parametrach, zaprojektowane przez doświadczonych konstruktorów. Takie elementy huśtawki ogrodowe cechuje wytrzymałość i bezpieczeństwo podczas codziennego użytkowania. Należy jednak pamiętać, że podczas zabawy nawet na najbezpieczniejszej huśtawce, najmłodsi zawsze powinni znajdować się pod czujnym okiem dorosłych.
Projekt huśtawki ogrodowej - czyli najpierw pomysł, później montaż huśtawki
Jak zrobić huśtawkę dla dziecka, żeby cały proces przejść gładko i bez zbędnych komplikacji? Na samym początku zróbmy projekt huśtawki ogrodowej. I nie chodzi tu o rysunek techniczny albo model 3D w komputerze. Na podstawie potrzeb dziecka oraz dostępnej przestrzeni określmy:
-
wymiary huśtawki ogrodowej - na ile stanowisk będzie przeznaczona, wzrost i waga dzieci, ilość miejsca w ogrodzie
-
jakiego rodzaju siedzisko - wybierzmy: siedzisko huśtawki bocianie gniazdo dla grupy dzieci, siedzisko huśtawki typu deseczka dla starszych, a siedzisko huśtawki kubełkowe dla maluchów
-
wybranie optymalnego miejsca w ogrodzie - huśtawka nie może znajdować się za blisko przeszkód takich jak drzewo, ogrodzenie, ściana budynku, żeby nie dochodziło do incydentów. W około każdego urządzenia na ogrodowy plac zabaw musimy wyznaczyć tzw. strefę bezpieczną.
Jeśli nie chce ci się samodzielnie kompletować poszczególnych elementów masz możliwość wybrać gotowy zestaw. Taka huśtawka ogrodowa DIY wymaga tylko dokupienia drewna!
Jak zrobić huśtawkę ogrodową samodzielnie - potrzebne materiały
Jeśli posiadamy już projekt to pora przejść do skompletowania niezbędnych materiałów. Zobacz, co będzie niezbędne, aby zrobić bujawkę ogrodową z kantówek lub belek palisadowych. Zadbaj o:
-
belkę okrągłą o średnicy 10 cm lub kantówkę o wymiarach 9x9 cm i długości ok. 2.5 m - 5 sztuk. W przypadku montażu jednocześnie siedziska bocianie gniazdo i deska lub kubełek zalecamy użycie belki poprzecznej 3 m (wtedy mamy 4 x belka 2,5 m + 1 x belka 3 m)
-
łącznik do huśtawki kwadratowy bądź okrągły w zależności od tego czy jest to kantówka czy belka palisadowa - 2 sztuki. Łączniki stanowią zwieńczenie urządzenia. Posłużą jako element konstrukcyjny. Dzięki nim możesz szybko, bez problemu oraz bez użycia specjalistycznych narzędzi stworzyć ogrodową konstrukcję. Ponadto łącznik pozwala na szybki montaż, jak i demontaż belek. Popularne są łączniki o rozstawie nóg na kąt 100° lub 90° czyli wersje na tzw. szeroki i wąski rozstaw nóg
-
jeśli nie dysponujesz odpowiednią ilością miejsca w ogrodzie za sprawą łączników ściennych kwadratowych lub okrągłych huśtawka z drewna może oprzeć się o ścianę domu lub garażu. Z pomocą łączników stworzysz huśtawkę ogrodową wolnostojącą albo przyścienną. Jej wykonanie nie sprawi Ci najmniejszych trudności.
-
samodzielne wykonanie huśtawki wymaga oczywiście dodatkowych elementów: zawiesia, kotwy wbijane do przymocowania do gruntu oraz odpowiednia ilość wkrętów do drewna. Omówimy je szczegółowo poniżej.
Dodatkowe materiały do budowy huśtawki - czym są zawiesia do huśtawki?
Budując ogrodowy plac zabaw rolą rodzica jest przede wszystkim zapewnić dziecku huśtawkę bezpieczną i funkcjonalną. Niepozorny, ale kluczowy element huśtawki ogrodowej to zawiesie. Jego rola utrzymanie huśtającej się osoby, a także zapewnienie płynności użytkowania. Są różne rodzaje zawiesi - najpopularniejsze są zawiesia w formie obejmy na belkę lub zawiesia przewiercane przez belkę.
Do standardowych budowy huśtawki drewnianej najlepiej użyć zawiesia kwadratowe lub okrągłe - 2 sztuki (lub 4 sztuki jeśli montujemy 2 siedziska). Zawiesia w formie obejmy montuje się szybko i bez dodakowego wiercenia w belce. Wystarczy tylko równomiernie rozmieścić je na górnej belce i przykręcić. Pamiętać koniecznie należy, żeby założyć je na belkę przed zamocowaniem łączników!
Mocowania tego typu posiadają karabińczyk do łatwego zaczepienia liny lub łańcucha huśtawki, a dodatkowo wyposażone są w nylonowe łożysko. Łożyskowanie zapewnia większy komfort huśtania, a jednocześnie zapobiega tarciu metalu o metal. Huśtawka pracuje ciszej i zwiększa się znacznie trwałość produktu. Para łączników jest w stanie utrzymać do 150 kg. Warto zainwestować w solidny, sprawdzony produkt - w końcu od tego zależy bezpieczeństwo naszych dzieci.
Jeśli posiadamy drewno o niestandardowym wymiarze budowa huśtawki ogrodowej na obejmach może być problematyczna. Wtedy sprawdzą się zawiesia przewiercane przez belkę.
Kotwa do huśtawki - stabilna huśtawka dla dzieci
Będzie nam niezbędna kotwa do huśtawki - 4 sztuki
- Wykonanie huśtawki ogrodowej bez przytwierdzenia jej do gruntu to ogromne ryzyko! Specjalnie dedykowana kotwa do huśtawki sprawi, że całość konstrukcji będzie stabilniejsza. Wytrzyma ona nie tylko szalone, dziecięce zabawy, ale także niesprzyjające warunki atmosferyczne.
- Część osób wychodzi z założenia "po co mi kotwa do huśtawki"? Otóż wydatek jest naprawdę niewielki, montaż niezwykle prosty, a efekt jaki uzyskujemy bezcenny - bezpieczeństwo naszych dzieci!
- Jak zrobić huśtawkę ogrodową z kantówek za pomocą kotwy wbijanej? Dowiesz się z dokładnej instrukcji na końcu artykułu!
- Do belek okrągłych dedykowana jest kotwa wyprofilowana półokrągła
Jak skręcić huśtawkę ogrodową z kantówek?
-
wkręt Torx 8x80 mm - 18 -20 sztuk (powinno wystarczyć do złożenia całego zestawu z podanych elementów) - TORX zapewnia szybki, bezproblemowy montaż huśtawki ogrodowej bez konieczności uprzedniego wiercenia otworów w drewnie.
Huśtawka ogrodowa dla dzieci - jaki rodzaj siedziska wybrać?
Wybierając siedzisko do huśtawki musimy przede wszystkim zadać sobie pytanie: kto będzie korzystał z huśtawki? W naszej ofercie znajdują się bardzo zróżnicowane modele dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników:
Kup zestaw montażowy do huśtawki
-
dla starszych dzieci w zupełności wystarczy proste siedzisko huśtawki typu deseczka lub kwiatek, ewentualnie siedzisko huśtawki elastyczne z gumy.
-
dla młodszych pociech, które potrzebują stabilnego podparcia zaleca się siedziska huśtawki kubełkowe jak model LUXE. Model taki jak TRIX posiada możliwość demontażu elementów, dzięki czemu huśtawka "rośnie" wraz z dzieckiem.
-
jeśli chcemy, żeby kilkoro dzieci korzystało z huśtawki jednocześnie proponujemy wybrać efektowne siedzisko huśtawki bocianie gniazdo. Dostępnych jest wiele modeli - od pełnych po siatkowe, od owalnych do okrągłych
Jakie narzędzia będą nam potrzebne?
Wykonanie huśtawki ogrodowej nie wymaga dużej ilości narzędzi. Wystarczy nam:
-
wkrętarka z zestawem bitów
-
poziomica
-
młotek (najlepiej gumowy)
Samodzielne wykonanie huśtawki nie jest trudne, ale wymaga zaangażowania dwóch osób.
Instrukcja montażu - jak zbudować huśtawkę ogrodową krok po kroku
Jeśli już zgromadziłeś wszelkie niezbędne materiały, a siedzisko zostało wybrane, najwyższa pora przystąpić do pracy. Zobacz, jak zrobić huśtawkę ogrodową samodzielnie, krok po kroku:
1. Nasuń mocowania na belkę. Na razie nie ma znaczenia w jakiej odległości od siebie będą - wyregulujesz to później. Następnie na końce belki z zawiesiami wsuń łączniki i dokręć je wkrętem.
2. Kolejnym etapem montażu jest umieszczenie belek, będących nogami huśtawki, w łączniku, postawienie konstrukcji "na nogi" i dokręcenie ich wkrętem typu TORX.
3. Teraz możemy przejść do wyznaczenia środka górnej belki i rozstawu mocowań. Rozstaw ten należy dobrać do rodzaju huśtawki jaką mamy zamiar użyć.
4. Aby ustabilizować konstrukcję należy wbić kotwy do "schowania" poprzecznego elementu wzdłuż "nóg" konstrukcji i dokręcić je do belek wkrętami ciesielskimi. Żeby nie uszkodzić warstwy antykorozyjnej wbijamy gumowym młotkiem lub przez kawałek drewna!
5. Teraz możemy zawiesić wybrane siedzisko, wyregulować jego wysokość i zapewnić dziecku huśtawkę samodzielnie wykonaną przez kochającego rodzica!
Poniżej, dla Waszej wygody, zamieszczamy film instruktażowy przedstawiający montaż huśtawki ogrodowej. Zapraszamy do oglądania, komentowania i dzielenia się swoimi projektami i realizacjami przydomowych placów zabaw. Powodzenia!
Na prezentowaną huśtawkę z rozstawem nóg 100° należy przeznaczyć ok. 5 m długości i 2,5 m szerokości. Konstrukcja jest wysoka na ok. 2 m.
Konstrukcja nadaje się również do drewnianej huśtawki ogrodowej.