Jak osadzić w betonie drewniany słup - kotwa typu u
Kotwy do zabetonowania występujące w dwóch wersjach - potocznie zwane podstawa słupa U i kotwa H. Używa się ich wówczas, gdy chcemy aby konstrukcja była stale związana z gruntem, a jej stabilność nie budziła żadnej wątpliwości.
Kotwa typu U - szybki montaż konstrukcji drewnianych
Większą popularnością cieszą się kotwy typu U. Ich standardowe wersje można kupić w prawie każdym markecie budowlanym i centrum ogrodniczym. Ich dużym atutem są niskie ceny. Kotwy typu U dają również dużą dowolność w montażu. Ze względu na metalowy żebrowany pręt można je nie tylko zalać w betonie, ale również zamontować na gotowej wylewce. W tym celu wystarczy wywiercić otwór i zamocować wspornik za pomocą specjalnego kleju montażowego tzw. kotwy chemicznej. Jest to duże ułatwienie w sytuacji, gdy drewnianą konstrukcję chcemy postawić w miejscu, gdzie podłoże jest już utwardzone. Kotwy typu U do zabetonowania są dostępne w kilku wariantach. Przy lekkich konstrukcjach i niskich płotach w miejscach osłoniętych od wiatru idealnie sprawdzą się standardowe kotwy U z prętem zbrojeniowym.
Kotwa regulowana typu U - i nie musisz się przejmować dokładnym wymiarem drewna!
W przypadku drewna o niestandardowych wymiarach materiału polecamy kotwy U regulowane. Pasują do słupów w dowolnym wymiarze z zakresu od 0 do 160 mm. Dostępne są także kotwy U regulowane do belek okrągłych o średnicy od 80 do 140 mm. Stosując kotwy regulowane nie musimy przejmować się dokładnymi wymiarami drewna. Daje nam to większą elastyczność i otwiera więcej możliwości. Wsporników tego rodzaju używa się najczęściej przy montażu niskich płotów i pergoli oraz przy budowie drewutni i altan.
Kotwa typu H - podstawa słupa do ciężkich konstrukcji drewnianych
Jeżeli kotwa U sprawdza się rewelacyjnie jako podstawa słupa dla lżejszych obiektów architektury ogrodowej i płotów, to gdy trzeba zbudować mocniejszą konstrukcję drewnianą potrzebny jest zawodnik wagi ciężkiej. Kotwa typu H stosowana do montowania cięższych elementów jak wiaty garażowe, altany, zadaszenia, szopy, czy masywniejsze płoty lamelowe. Podstawa słupa H musi zostać solidnie zabetonowana, ale odwdzięczy się trwałością, stabilnością i wytrzymałością. Dostępna jest w kilku rozmiarach na różnej wielkości belki. A co jeśli masz drewno o niestandardowym wymiarze? Rozwiązaniem jest kotwa H regulowana! Pozwoli ona dostosować rozstaw kotwy w zakresie 110 - 180 mm, ale pamiętaj by ustawić szerokość przed zabetonowaniem!
Szerzej o kotwie typu H piszemy tutaj
Porada do montażu kotwy
Podstawy słupa typu U zalecamy montować za pomocą ocynkowanych lub kwasoodpornych śrub z nakrętkami. Długość śrub musi być adekwatna do rozstawu kielicha kotwy. Zazwyczaj należy zakupić śrubę o 1 cm dłużą niż bok kielicha. W przypadku delikatniejszych konstrukcji można użyć wkrętów ciesielskich torx, które znacznie przyspieszą montaż.
Kotwy U polecamy montować naprzemiennie (zmieniając ich kierunek). Zwiększymy wówczas stabilność konstrukcji. Opisaną sytuację przedstawia poniższy schemat:
Należy zwrócić uwagę, że wsporników tego rodzaju nie należy używać przy długich i wysokich płotach w miejscach nieosłoniętych od wiatru. Pręt zbrojeniowy oraz kielich są zbyt krótkie, aby utrzymać tego typu konstrukcję w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.
Montaż poprzez zabetonowanie
Po rozmierzeniu i wytyczeniu w przestrzeni miejsca położenia całej konstrukcji, przystępujemy do osadzania pojedynczych słupów w gruncie:
- Kopiemy dół na głębokość min. 20 cm
- Wkładamy kotwę w dół i zalewamy przygotowanym wcześniej betonem. Należy zwrócić uwagę, aby kotwa była zalana nie wyżej niż płaskownik kotwy. Przy kotwach regulowanych trzeba również pamiętać o wcześniejszej regulacji i dopasowaniu wymiaru kotwy do kantówki. Usadowienie w betonie powinno być poparte sprawdzeniem odpowiedniego pionu poziomicą
- Po związaniu wylewki betonowej należy osadzić kantówkę pomiędzy płaskownikami kotwy. Belka może wchodzić dość ciężko ze względu na małą elastyczność płaskowników. W tym przypadku należy płaskowniki zdecydowanie odchylić na zewnątrz lub spróbować osadzać słup nie pionowo od góry, a wciskając go poziomo przy podłożu i później pionizować
- Kontrolnie przy pomocy poziomicy upewnij się, że kantówka jest osadzona w prawidłowy sposób. Przykręć kotwę U przy pomocy wkrętów TORX 80x8 albo ocynkowanych lub kwasoodpornych śrub M10 z nakrętkami. Długość śrub musi być adekwatna do rozstawu kielicha kotwy. Zazwyczaj należy zakupić śrubę o 1 cm dłużą niż bok kielicha w którym osadzona jest kantówka. Jeśli decydujemy się na montaż śrubami musimy pamiętać o wcześniejszym nawierceniu belki