Jak podeprzeć ogrodzenie lub elementy architektury ogrodowej?
W tym artykule przybliżymy zagadnienie podpory słupa. Dowiesz się czym jest wspornik ogrodzenia oraz w jakich okolicznościach się go stosuje. Scharakteryzujemy główne rodzaje podpory ogrodzenia. A na koniec opowiemy jak zamocować kotwę podpierającą i ustabilizować płot.
Co to jest wspornik słupka ogrodzeniowego?
Wspornik słupka ogrodzeniowego znany także jako podpora słupa lub kotwa sztormowa to bardzo prosta, ale jednocześnie skuteczna metoda na poprawę stabilności konstrukcji narażonych na przewrócenie lub konstrukcji umiejscowionych w niekorzystnych warunkach np. wystawionych na częste i intensywne podmuchy wiatru.
Dobrze wykonana podpora słupa powinna składać się ze stalowego profilu o długości przekraczającej 50 cm oraz dwóch płaskowników o odpowiednim kącie nachylenia. Jeden przykręcamy do drewnianego słupa, a drugi mocujemy do gruntu. Sposób montażu kotwy do podłoża zależy od jego rodzaju.
Gdzie i w jakich sytuacjach sprawdzi się podpora ogrodzenia?
Jak sama nazwa wskazuje kotwy te stosuje się głównie do podpierania ogrodzeń drewnianych, ale nie tylko. W wietrznych miejscach np. w górach lub nad morzem płoty i inne konstrukcje drewniane często wystawione są na naprawdę duże obciążenia. Istnieje ryzyko zawalenia lub połamania elementów, dlatego monterzy, jak i użytkownicy decydują się na wzmocnienie konstrukcji. Niewielka cena, uniwersalność zastosowań i duża skuteczność kotwy sztormowej sprawia, że to popularne rozwiązanie. Wsporników można używać także do tymczasowego wsparcia osłabionych ogrodzeń czy elementów architektury ogrodowej narażonej na zawalenie.
Do jakich konstrukcji najczęściej stosowane są kotwy sztormowe:
- drewniane płoty i ogrodzenia metalowe oparte o drewniane słupy
- altany i pergole ogrodowe
- wiaty i carporty
- ekrany dźwiękochłonne
- bramy
Jakie są rodzaje wsporników słupa?
Kotwa sztormowa składa się z dwóch elementów. Element górny to profil stalowy, ocynkowany z przyspawanym płaskownikiem, wyprofilowanym tak, żeby pod optymalnym kątem pasował do płaskiej powierzchni słupa. W przypadku każdego rodzaju ta część jest niezmienna i wygląda tak samo. Dolny element to tzw. adaptery dostosowane do różnych rodzajów nawierzchni. Scharakteryzujemy wszystkie trzy rodzaje kotwy sztormowej.
WSPORNIK SŁUPA PRZYKRĘCANY DO BETONU
W tym wypadku dolna część to po prostu płaskownik przyspawany pod takim kątem, że idealnie pasuje do utwardzonego podłoża. Stosujemy go na takie nawierzchnie jak np. wylewka betonowa, kostka brukowa, asfalt. Montaż odbywa się poprzez przykręcenie odpowiednimi śrubami do betonu.
WSPORNIK SŁUPA DO ZABETONOWANIA
W przypadku nieutwardzonego gruntu o dość luźnej strukturze lub jeżeli trzeba podeprzeć cięższą konstrukcję sprawdzi się kotwa sztormowa do wmurowania w podłoże. Opiera się ona na kotwie typu „T” składającej się z płaskownika i pręta zbrojeniowego.
WSPORNIK SŁUPA WBIJANY
Sytuacja wygląda analogicznie jak w powyższym przypadku, z tym że zamiast pręta zbrojeniowego do górnej części mocujemy szpic stalowy. Idealna kotwa do szybkiego montażu na nieutwardzonym gruncie o zwartej strukturze np. trawnik.
Jak zamontować podporę ogrodzenia?
Górną część zawsze montuje się tak samo. Po prostu przykładasz płaskownik i przykręcasz do drewna. Montaż adaptera jest za to zróżnicowany i uzależniony od rodzaju podłoża.
Kotwa przykręcana
Najprostsza w montażu, wymaga jednak solidnej wiertarki w celu wywiercenia otworów w betonie. Przyłóż dolny płaskownik do utwardzonej powierzchni, zaznacz np. ołówkiem miejsca, w których przyjdą śruby. Teraz wystarczy tylko wywiercić otwory i przykręcić dolną podstawę.
Kotwa do wmurowania
Płaskownik adaptera przykręca się do płaskownika górnej części, a pręt zbrojeniowy umieszcza we wcześniej przygotowanym dole z wylewką betonową. W przypadku tej opcji monter musi przygotować wylewkę betonową, wykopać otwór, wypoziomować powierzchnię. Jest to dość czasochłonna metoda, ale w zamian gwarantuje dobre zakotwiczenie podpory ogrodzenia
Kotwa wbijana
Jeśli konstrukcja nie jest zbyt ciężka, a nieutwardzony grunt na to pozwala adapter wbijany będzie dobrym rozwiązaniem. Odejdzie pracochłonne i kosztowne przygotowywanie wylewki. W wybranym miejscu wbijasz podstawę w grunt. Pamiętaj, by do wbijania użyć młotka gumowego lub wbijać przez kawałek drewna. W ten sposób nie uszkodzisz warstwy ocynku i nie narazisz kotwy na korozję.
Ważna wskazówka! Mocowanie słupów drewnianych
Podpora ogrodzenia to świetne rozwiązanie, ale należy pamiętać, że jej zadaniem jest wspierać właściwą podstawę słupa. Mocowanie słupów powinno odbywać się z użyciem wysokiej jakości kotew niezależnie czy będzie to podstawa wbijana, przykręcana lub do zabetonowania. To właśnie połączenie tych dwóch elementów daje najlepsze efekty i największą stabilność.