Jak ułatwić sobie pracę przy budowie architektury ogrodowej i nie tylko? Sprytne rozwiązania
Gdy stajesz przed wyzwaniem zbudowania w ogrodzie altany, płotu czy placu zabaw dla dzieci często przychodzi zwątpienie: czy dam radę zrobić to samodzielnie? Budowanie architektury ogrodowej nie jest aż tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Z tego artykułu dowiesz się jak ułatwić sobie pracę i jakie rozwiązania wybrać. Nie musisz być fachowcem, żeby samemu coś stworzyć. My ci w tym pomożemy!
Z artykułu dowiesz się:
- że montaż drewnianego ogrodzenia nie jest taki trudny
- jak zrobić huśtawkę ogrodową bez stresu
- jak ułatwić sobie samodzielną budowę architektury ogrodowej
- w jaki sposób sprytnie zainstalować oświetlenie w ogrodzie
- jak montować konstrukcje ogrodowe za pomocą drewna o niestandardowych wymiarach
Montaż drewnianego ogrodzenia - płoty drewniane i metalowe
Każdy chce mieć ogrodzoną działkę, ale niestety profesjonalna firma, która wykona dla ciebie drewniane ogrodzenie tania nie będzie. Czy jest alternatywa dla wydawania kilkudziesięciu tysięcy złotych? Oczywiście! Możesz zbudować płot samodzielnie. Podpowiadamy jak to zrobić.
Najpierw ustal jakie ogrodzenie chcesz zbudować. Również podłoże na jakim chcesz je postawić ma istotne znaczenie. Lekki lub niski płot drewniany nie wymaga wylewki betonowej ani fundamentów. Wystarczą kotwy wbijane – masywny szpic z grubej stali ocynkowanej ogniowo może mieć długość nawet 75 cm! W zawartym, nieutwardzonym gruncie to bardzo solidne przymocowanie słupa do podłoża. Zaoszczędzisz mnóstwo czasu i pieniędzy, a efekt będzie rewelacyjny
A co z utwardzoną powierzchnią jak kostka brukowa czy beton? Czy musisz ją kuć lub rozbierać, żeby postawić ogrodzenie? Jest szybsze rozwiązanie – kotwy przykręcane do betonu. Cała gama podstaw słupa do betonu dostoswana do słupów o wymiarach kantówki nawet 200x200 mm!
Do cięższych płotów warto mimo wszystko użyć kotwy do zabetonowania. Daje to maksymalną stabilność.
Budujesz płot z metalowych paneli ogrodzeniowych? Równie szybko możesz zbudować takie ogrodzenie niezależnie od podłoża. Kotwy do słupków metalowych 60x40 mm (standardowy rozmiar) występują w wersji do zabetonowania, do przykręcenia oraz wbijane. Nie musisz być ekspertem, żeby samodzielnie wykonać solidny i trwały płot metalowy. Temat ogrodzenia z paneli ocynkowanych szczegółowo omówiliśmy TUTAJ
Huśtawka ogrodowa dla dzieci
Ogrodowy plac zabaw dla dzieci może wydawać się nie lada wyzwaniem. Ale bez obaw, są sprytne rozwiązania jak zbudować plac zabaw szybko i bez stresu. Taka konstrukcja, indywidualnie dobrana do potrzeb dziecka zapewni wiele niezapomnianych chwil.
No dobrze, ale jak to zrobić, żeby było funkcjonalne i bezpieczne? Jakie wybrać drewno? Pod jakim kątem ustawić nogi huśtawki? Ile miejsca potrzeba? Na te wszystkie pytania jest jedna odpowiedź – łącznik do huśtawki!
Łącznik do huśtawki drewnianej to prosty, ale bardzo praktyczny element. Dedykowany jest na konkretny rozmiar kantówki lub belki okrągłej, zapewniając optymalne parametry konstrukcji. Nie musisz martwić się też o to pod jakim kątem ustawić nogi. Wystarczy wsunąć drewno w otwory, a kąt jest już dokładnie wyznaczony.
Chcesz zaoszczędzić miejsce i wykorzystać np. ścianę garażu? Żaden problem, są też łączniki ścienne do huśtawek zaprojektowane właśnie w tym celu. TUTAJ dowiesz się więcej jak zabrać się za samodzielne wykonanie huśtawki.
A jeśli chcesz zbudować nowoczesne centrum rozrywki w ogrodzie tzw. małpi gaj dla dzieci? Wtedy wybór jest prosty – łącznik narożny. Sprawdzi się w każdym projekcie, gdzie rama ma mieć kąty proste. Wystarczy wsunąć słup pionowy, górną belkę huśtawki i skręcić ze sobą. Naprawdę, z tym łącznikiem zbudowanie imponującej konstrukcji ogrodowej to pestka!
Mała architektura ogrodowa drewniana
To bardzo szeroka kategoria obejmująca np. wiaty garażowe, pergole, tarasy, drewutnie czy altany ogrodowe. Tu też możesz ułatwić sobie pracę. Podobnie jak w przypadku ogrodzeń możesz skorzystać z szerokiego wyboru kotew i podstaw słupa dobranych do podłoża i wielkości konstrukcji.
Do montażu pergoli przy krawężniku czy ścianie budynku możesz użyć np. kotwy wbijanej o półotwartej konstrukcji. Wiata garażowa na podjeździe? Idealne będą podstawy słupa przykręcane do betonu.
Altana ogrodowa drewniana nastręcza nieco więcej komplikacji – musi posiadać dach. Jeśli jest to dach jednospadowy to nie ma problemu, ale prosta konstrukcja przypomina raczej garaż niż altankę. Jeśli chcesz mieć elegancki, wielospadowy dach stajesz przed wyzwaniem jak to zrobić. Bardzo pomocne mogą okazać się zwieńczenia do altany. Dzięki nim kąt masz już ustalony i o wiele łatwiej samodzielnie zbudować dach altany drewnianej. Jeśli masz wątpliwości jaki rodzaj dachu będzie dla ciebie optymalny temat dokładniej zgłębiamy TUTAJ
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak samodzielnie zrobić altanę, wiatę garażową lub taras to znajdziesz na naszej stronie praktyczne poradniki "krok po kroku"
Oświetlenie ogrodowe
Ogród, podjazd, wejście do domu, to miejsca, które warto wyposażyć w oświetlenie. Oświetlenie ogrodowe z jednej strony to klimatyczna atmosfera, a z drugiej bezpieczeństwo i wygoda. Choć obecnie dużą popularność zdobywają lampki solarne to ich użyteczność jest bardzo ograniczona. Dają często symboliczne światło, mają niewielkie baterie, a w miesiącach zimowych raczej się nie naładują. Z tego powodu oświetlenie przewodowe nadal ma sporą przewagę.
Do zamontowania lampy ogrodowej na nieutwardzonej powierzchni będziesz potrzebować podstawy. Wbijana podstawa do lampy ogrodowej na solidnym szpicu pasuje do większości lamp dostępnych na rynku. Jej montaż jest błyskawiczny, a specjalny przepust na kabel pozwoli podłączyć zasilanie bez ryzyka uszkodzenia przewodów.
Drewno ogrodowe o niestandardowych wymiarach
Kotwy i podstawy słupa dedykowane są najczęściej pod konkretny wymiar kantówki lub belki palisadowej. A co w przypadku, gdy masz drewno o prostokątnym przekroju lub nietypowych wymiarach? Nie, nie musisz go szlifować, żeby dostosować je do rozmiaru podstawy. Dostosuj podstawę do wymiarów drewna!
Kotwy z możliwością regulacji występują w wersji do wmurowania, przykręcane do betonu oraz wbijane, dedykowane do kantówek oraz belek okrągłych w przekroju.
Choć większość kotew o zmiennych wymiarach ma możliwość regulacji w poziomie, to ciekawą opcją są podstawy słupa regulowane w pionie. Niektóre modele mają możliwość podniesienia lub opuszczenia konstrukcji do 15 cm!
Mało? Są kotwy posiadające regulację w pionie i w poziomie! Z nimi masz pełną elastyczność podczas budowy i nie musisz przejmować się drewnem odbiegającym od popularnych wymiarów.
Na co zwrócić uwagę?
- nigdy nie uderzaj bezpośrednio młotkiem w kotwę podczas wbijania. Używaj młotka gumowego lub kawałka drewna. Ocynk ogniowy wytrzyma spokojnie kilkanaście (bądź nawet więcej) lat w ziemi, ale jeśli uszkodzisz jego warstwę uderzeniem młotka może wdać się korozja.
- dokładne pomiary to podstawa – określ jaką długość przęsła ogrodzeniowego chcesz użyć oraz jaki obwód terenu chcesz ogrodzić. Pozwoli ci to wyposażyć się w odpowiednią ilość kotew, słupów drewnianych, wkrętów.
- jeśli potrzebujesz ustabilizować uszkodzone ogrodzenie lub wzmocnić płot narażony na duże obciążenia w skutek np. częstych, silnych wiatrów użyj wsporników słupa - w szybki i tani sposób wzmocnisz swoje ogrodzenie
- sznurek – prosta, ale bardzo skuteczna i tania metoda wyznaczenia linii przebiegu twojego ogrodzenia
- zawsze używaj poziomicy – ma to największe znaczenie zwłaszcza przy kotwach do zabetonowania. Inaczej może okazać się, że twoja konstrukcja stoi krzywo
- kotwy typu H i kotwy typu U montuj zawsze naprzemiennie – obracaj je względem siebie o 90°, wtedy wzmacniasz stabilność i wytrzymałość konstrukcji drewniane.
- w małych ogródkach staraj się dobierać rozwiązania dedykowane do ciasnych, ograniczonych przestrzeni – zyskasz więcej miejsca!
- łączniki do huśtawki drewnianej występują w dwóch kątach nachylenia nóg. 100° zapewnia większą stabilność, ale zajmuje więcej miejsca. 90° sprawdza się w mniejszych ogrodach ponieważ oszczędzasz ponad metr przestrzeni, jednak czasami stabilność konstrukcji huśtawki trzeba wzmocnić zastrzałami poziomymi (belki usztywniające).
- kotwa do lamp nadaje się do montażu lamp pionowych jak i poziomych punktów świetlnych. To bardzo uniwersalne rozwiązanie sprawdzi się też do pomp
- podczas betonowania kotew regulowanych upewnij się, że odpowiedni rozstaw ustawisz przed umieszczeniem kotwy w wylewce. W przeciwnym razie czeka cię przykra niespodzianka
- dołek pod kotwę do zabetonowania powinien mieć średnicę 30-50 cm zależnie od wielkości kotwy oraz głębokość dostosowaną do jej długości, ale raczej nie mniej niż 50 cm
- belki drewniane i inne drewniane elementy powinny być pomalowane środkami do zabezpieczenia drewna przed montażem. Zrobisz to wygodniej i dokładniej niż po zamontowaniu.