Jak zakotwiczyć małą architekturę w ogrodzie: wiata, garaż, drewutnia, pergola, altan, płot
Na rynku dostępne są różne systemy zamocowań do architektury ogrodowej. W natłoku ofert nawet fachowiec może poczuć się zdezorientowany, a co dopiero domowy majsterkowicz? Z tego powodu przygotowaliśmy dla was ten krótki przegląd kotew i podstaw słupa najlepszych naszym zdaniem do konkretnych zastosowań. Wybór podstawy słupa zależy od wielu czynników i wszystkie najważniejsze omówimy.
Jakie kotwy do montażu altany ogrodowej?
Altana to pojęcie bardzo szerokie. Mieści w sobie zarówno lekkie konstrukcje drewniane z ażurowym dachem, jak i duże, ciężkie projekty z pełnoprawnym dachem pokrytym gontem, blachą, a nawet dachówką. Do montażu altan ogólnie zalecamy używać kotwy do zabetonowania. Ich wielkość zależy oczywiście od rozmiarów drewna. Do lżejszych świetnie sprawdzą się kotwy U do zabetonowania, ale do większych altan radzimy wybrać kotwy typu H. Dają one największą stabilność. Kotwy występują w różnych rozmiarach, a do drewna o nietypowym wymiarze dedykowane są kotwy regulowane.
Jeśli przyjdzie wam budować altanę na utwardzonym podłożu jak kostka brukowa lub wylewka betonowa nie ma sensu kuć i montować podstawy do wmurowania. Przykręcana kotwa do betonu zapewni odpowiednią stabilność. Wyjątkowo efektownie prezentują się podstawy przykręcane regulowane w pionie. Umożliwiają podniesienie całej konstrukcji nawet do 15 cm!
Wiata garażowa. Jak zamocować ciężką konstrukcję drewnianą?
Możemy rozróżnić dwa rodzaje wiat garażowych: wolnostojące i przyścienne (przydomowe). Wiaty wolnostojące montujemy podobnie jak altany, zależnie od rodzaju gruntu używając kotwy do zabetonowania lub kotwy przykręcane do betonu. Oczywiście wielkość i ciężar konstrukcji ma kluczowe znaczenie do wyboru rodzaju kotew.
W przypadku wiaty przydomowej jeden bok dachu opiera się o ścianę budynku. Do tego celu można użyć specjalnych łączników ściennych przykręcanych do muru. Wszystko należy jednak dokładnie przemyśleć, biorąc pod uwagę rodzaj i wagę dachu.
Na utwardzonej powierzchni świetnie prezentuje się kotwa regulowana w pionie. Oprócz oczywistych walorów praktycznych daje to wizualny efekt lewitacji. Bardzo ciekawe rozwiązanie.
Rodzaje kotew do postawienia drewutni
Drewutnia, szopa, domek narzędziowy to niewielkie, lekkie budynki drewniane. Stawiane są najczęściej na nieutwardzonym gruncie. Do ich przymocowania do podłoża nie trzeba stosować pracochłonnych kotew do zabetonowania. Ich niska waga pozwala zastosować kotwy wbijane.
Jeśli kupiliście gotowy domek np. w markecie budowlanym najlepiej użyć kotwy wbijane typu L. Zajmują niewiele miejsca i z łatwością można je przykręcić do płaskich powierzchni. W przypadku własnoręcznej budowy drewutni zalecamy użyć podstawy wbijanej. Długi szpic zagwarantuje stabilne osadzenie słupów, na bazie których powstanie domek.
A co w przypadku budowy szopy na utwardzonej nawierzchni? Tu też gama systemów zamocowań jest imponująca. Można wybrać proste łączniki do betonu typu U lub stopę słupa także z możliwością regulacji. Większe domki stawiane na betonie lub kostce brukowej zalecamy mocować na podstawach słupa tzw. kominkach.
Jak zamocować pergolę - montujemy lekkie konstrukcje w ogrodzie
Lekkie, ażurowe konstrukcje nie wymagają używania ciężkich systemów zamocowań. Do większości projektów wystarczy użyć kotwy wbijane typu L, a w przypadku drewna o niestandardowych wymiarach kotwy wbijane regulowane.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do montażu konstrukcji użyć podstawy do wmurowania. W tym wypadku także nie ma potrzeby stosować najcięższych rozwiązań. Kotwa do zabetonowania typu U lub kotwa typu L w zupełności spełnią oczekiwania. W ciasnych, trudnodostępnych miejscach możesz użyć kotwy kątowej.
Na utwardzonym gruncie podobnie jak w przypadku drewutni kotwy typu U będą dobrym wyborem, ale rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć mocniejszych kotew. Wszystko zależy od tego jak ciężką i dużą planujecie pergolę oraz jakimi roślinami zamierzacie ją obsadzić.
Na czym mocować słup drewniany na płot?
Ogrodzenia to temat rzeka, a tyle ile jest rodzajów płotów tyle jest sposobów ich zamocowania. Na początek weźmy płoty lamelowe i inne lekkie, drewniane ogrodzenia. Na nieutwardzonej ziemi można je zamocować na kotwach wbijanych, bez obaw o zawalenie. Kotwy te mają wysoki kielich i długi szpic – zapewnią dużą stabilność dla lekkich konstrukcji.
Cięższe płoty drewniane zdecydowanie bezpieczniej będzie zamontować przy użyciu kotwy do wmurowania. Wymaga to więcej pracy i podnosi koszty związane z wylewką betonową, ale takiego ogrodzenia praktycznie żaden wiatr nie przewróci. Najlepsze będą kotwy typu H, ale do niższych konstrukcji można użyć także kotwy do zabetonowania typu L lub kotwy typ U.
Na kostce brukowej lub innym utwardzonym gruncie do montażu płotu drewnianego zalecamy kotwy odpowiednie do gabarytów konstrukcji. Lżejsze lub niższe płoty na kotwach na beton typu U, a cięższe płoty na podstawy słupa przykręcane z wysokim kielichem. Kotwy te dostępne są nie tylko na kantówkę, ale też na belkę o okrągłym przekroju. Do nietypowych słupów drewnianych idealne będą podstawy regulowane, które można dostosować do wymiarów drewna.
Ok, a co z popularnymi i tanimi ogrodzeniami z paneli ocynkowanych? Czy konieczne jest robienie fundamentów? Niekoniecznie. Znajdziesz sposób, żeby zamontować je szybko, a przede wszystkim skutecznie. I to niezależnie od podłoża na jakim stawiasz płot! Kotwy do słupków ogrodzeniowych dostępne są w trzech wersjach: przykręcane do betonu, na pręcie do wmurowania oraz wbijane ze szpicem.
Praktyczne porady - jak prawidłowo zamontować podstawę słupa i nie tylko
Podstawa słupa typu H montowana naprzemiennie – obracaj je względem siebie pod kątem 90°. Zapewni to większą stabilność i odporność np. na silne podmuchy wiatru.
Do stabilizacji płotów, bram i innych konstrukcji drewnianych możesz użyć tzw. wsporników słupa. Kotwa sztormowa występuje w wersji do każdego rodzaju gruntu.
Kotwy wbijane zawsze wbijaj w grunt za pomocą gumowego młotka lub przez kawałek drewna. Uderzając bezpośrednio młotkiem możesz pogiąć blachę i uszkodzić warstwę antykorozyjną.
Podczas montażu koniecznie korzystaj z poziomicy. Inaczej mogą wyjść niespodzianki.
Wybierając kotwy nie daj się skusić na najtańsze produkty z importu. Nietrzymanie wymiarów, kiepskie zabezpieczenie antykorozyjne, gorszej jakości i cieńsza stal to tylko niektóre „grzechy” takich produktów.
Pamiętaj, kotwa to jedyny element, który łączy twoją konstrukcję z podłożem. Wybierz rozsądnie, bo często spotykamy się z klientami, którzy użyli niskiej jakości, tanich produktów, a ich świeżo postawione płoty czy altany wymagały pilnej naprawy.