Jak zamontować drewniany słup przy użyciu kotwy wbijanej?
Większość konstrukcji w ogrodach powstaje na nieutwardzonym gruncie, takim jak trawnik, ziemia, piasek itp. Z tego powodu do lekkiej architektury ogrodowej musimy wybrać wystarczająco stabilną podstawę słupa. Kotwy wbijane to najpopularniejszy i najłatwiejszy do zamontowania rodzaj ogrodowego wspornika słupa. Z tego artykułu dowiesz się jak dobrać podstawę słupa do swoich potrzeb i jak w niej osadzić słup.
W jaki sposób dobierać kotwy wbijane?
Montaż kotwy wbijanej nie jest skomplikowany, ale na pewno przyda się garść wskazówek i porad jak zrobić to skutecznie oraz profesjonalnie. Na początku musimy zastanowić się nad wyborem rodzaju kotwy oraz dobrać jej wymiary do przekroju posiadanych słupków drewnianych. Zanim przystąpimy do pracy, warto odmierzyć odległości i wyznaczyć miejsca wbicia. Wtedy mamy pewność, że kupimy odpowiednią ilość.
Wbijając kotwę zachowajmy niewielki odstęp pomiędzy gruntem, a spodem kotwy. Podstawy słupa mają specjalne otwory pozwalające odprowadzić nadmiar wody oraz zapewniające cyrkulację powietrza. Dzięki temu uniemożliwimy zbieranie się wody, co zapobiegnie gniciu drewna, a w konsekwencji zwiększymy żywotność i bezpieczeństwo konstrukcji.
Na rynku obecne są także kotwy wbijane regulowane o zakresie regulacji od 0 do 140 mm (dostępne również w wersji kotwa wbijana regulowana okrągła - do słupów palisadowych). Są idealne jeśli przyjdzie nam osadzić słup drewniany o niestandardowych wymiarach. Zamontować kotwę nie jest trudno, ale jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwość, to warto zapytać kogoś bardziej doświadczonego lub specjalistę w tym fachu. Stabilność konstrukcji jest kluczową kwestią, a w ten sposób unikniemy ewentualnych błędów.
Planując konstrukcję drewnianą warto przeanalizować kilka kwestii, które pozwolą dokonać nam właściwego wyboru.
1. Rodzaj konstrukcji - montaż słupa drewnianego dobranego do potrzeb
Przy lekkich konstrukcjach tj. niskie płoty lub przepierzenia, kratki do zacieniania i do roślin można użyć mniejszych kotew kwadratowych od 4,5 cm do 7 cm oraz kotwy okrągłe fi 8 cm. Ponadto, słupy o mniejszym przekroju delikatniej i bardziej estetycznie wyglądają przy ażurowych, drobnych i niskich konstrukcjach.
Budując większe i cięższe konstrukcje takie jak wiaty, carporty, altany, domki narzędziowe, wysokie i długie płoty, prywatne place zabaw warto wybrać kotwy o większym przekroju od 7 cm do 14 cm lub fi 10 cm do fi 12 cm.
Do ciasnych i mniej dostępnych miejsc np. przy ścianie budynku idealnie sprawdzą się wbijane kotwy typu L (dostępne także kotwy L w wersji do belek okrągłych).
2. Rodzaj podłoża - jak stabilnie zamontować nawet w miękkim gruncie
W jakich warunkach dane kotwy przyniosą najlepsze rezultaty? Do każdego rodzaju podłoża nieutwardzonego powinniśmy dobrać odpowiedni typ podstawy słupa wbijanej. W zależności od rodzaju gruntu należy wybrać określoną długość kotew. Przy miękkim, mniej zwartym podłożu takim jak glina, piasek, grząska ziemia należy zdecydować się na montaż kotwy wbijanej z długim szpicem. Jest to szczególnie istotne przy grubych słupach, które sporo ważą. W przypadku belek o dużym przekroju, krótkie kotwy nie dałyby wystarczającej stabilności.
Na trawnikach lub bardziej zbitym podłożu montuje się krótsze warianty kotew, gdyż w przypadku lekkich konstrukcji nie ma potrzeby wbijać kotwy bardzo głęboko.
3. Warunki atmosferyczne - kotwy do drewna na każdą pogodę
Bezpieczna i stabilna konstrukcja to cel, do którego dąży każdy wykonawca architektury ogrodowej. Niezależnie, czy jest to duża inwestycja, czy przydomowy plac zabaw. Warunki atmosferyczne mają znaczący wpływ na trwałość kotwy, a co za tym idzie naszego. Dlatego wysoka jakość produktu, a zwłaszcza zabezpieczenie antykorozyjne jest niezwykle istotna kwestią. Bez niego kotwa stalowa szybko by zardzewiała. Powszechnie stosuje się ocynk galwaniczny, ale najskuteczniejszym zabezpieczeniem jest ocynk ogniowy, który gwarantuje długoletnie i bezpieczne użytkowanie nawet w trudnych, deszczowych okolicznościach.
Pod uwagę musimy wziąć nie tylko opady, ale i wiatr. W wietrznych miejscach zaleca się stosowanie większych podstaw słupa o dłuższym szpicu. W mniejszym stopniu będą podlegały oddziaływaniu silnych podmuchów. Analogiczna sytuacja jest również w miejscach, gdzie ulewne deszcze sprawiają, że grunt jest bardziej podmokły.
4. Jakość drewna oraz jakie są rodzaje słupów
W przypadku zakupu drewna niższej jakości dostępnego np. w marketach budowlanych możemy zastosować mniejsze i krótsze podstawy słupa. Drewno takie jest lżejsze, a ciężar konstrukcji jest mniejszy w porównaniu do produktu zakupionego u wiodących producentów drewna. Wysokiej jakości, ciężkie drewniane słupy i belki wymagają odpowiednio solidnej oprawy, dlatego zalecamy użyć dłuższych kotew.
Istotną kwestią jest też rodzaj słupa drewnianego.
-
słup o przekroju okrągłym (słup palisadowy) - dobieramy do tego okrągłą podstawę słupa o odpowiedniej średnicy lub kotwę półotwartą typu L
-
słup o przekroju kwadratowym (kantówka) - podstawy wbijane muszą mieć kwadratową lub półotwartą konstrukcję (kotwa typu L)
-
słup o niestandardowym wymiarze (prostokątnym lub okrągłym) - tu zalecamy użyć regulowaną podstawę słupa, którą możemy dostosować do wymiarów drewna
Jak montować drewniane słupy w kotwach wbijanych? Wskazówki montażowe.
-
wszystkie kotwy wbijane, zarówno kwadratowe i okrągłe mają wybite otwory montażowe. Dla przykładu podstawy słupa naszej produkcji posiadają otwory o średnicy 10,5 cm.
-
zalecamy użycia śrub ocynkowanych lub kwasoodpornych M10 z nakrętkami. Długość śrub musi być adekwatna do wielkości kotwy. Zazwyczaj poleca się zakupić śrubę o 1 cm dłużą niż bok kielicha kotwy.
-
w przypadku delikatnych konstrukcji na najmniejszych kotwach można użyć wkrętów ciesielskich torx, które znacznie przyspieszą montaż.
-
podstawę słupa wbijamy w ziemię za pomocą gumowego młotka lub przez kawałek drewna. Bezpośrednie uderzanie młotkiem uszkodziło by warstwę antykorozyjną
-
dobranie odpowiedniej długości szpica do rodzaju gruntu pozwala na stabilny montaż słupów
Jak zamontować podstawę słupa - instrukcja montażu kotwy wbijanej
- Wyznaczamy punkt montażu kotwy, ustawiamy ją pod kątem 90° i wbijamy w podłoże (używajmy gumowego młotka lub wbijajmy przez deseczkę, aby nie uszkodzić ocynku)
- Umieszczamy słup drewniany w kotwie
- Poziomujemy słup pionowo w stosunku do podłoża (przyda się poziomica)
- Po ustawieniu belki w pionie, dokręcamy ją do kotwy za pomocą śrub
Nazewnictwo kotew - przydatne ciekawostki z historii kotwy do mocowania słupów
W różnych regionach Polski możemy spotkać wiele określeń kotew wbijanych. Wśród nich najpopularniejsze są: kotwa ziemna, kotwa montażowa, szpic, dołownik, szpilka, wspornik, podstawa słupa. Spotyka się także określenia jak ankier, ankra, kołek lub łącznik.
W zależności od regionu w jakim przebywamy możemy zostać w określony sposób zrozumiani i może dojść do niewielkich nieporozumień. Należy przyjąć, że kotwa, to element budowlany odpowiedzialny za montaż konstrukcji drewnianych. Jest w stanie powiązać ze sobą inne elementy budowli w taki sposób, aby uniemożliwić ich przesunięcie lub obrót. To śruba lub zagięty na końcach pręt, który służy do łączenia.
Pierwszymi podstawami słupa jakie pojawiły się na rynku polskim w latach 90-tych były kotwy wbijane do słupów drewnianych w rozmiarze 7x7x75 cm oraz 9x9x75 cm. Z biegiem lat koniunktura wymusiła wprowadzenie inne wymiary kotew do kantówek od 4,5 cm aż do 14 cm oraz do belek okrągłych od 8 cm do 12 cm.