Jak zbudować małpi gaj dla dzieci? Przewodnik dla bezpiecznej przestrzeni do zabawy
Z artykułu dowiesz się między innymi:
- Co to jest małpi gaj?
- Z czego składa się małpi gaj?
- Jak zrobić małpi gaj dla dzieci?
Co oferuje małpi gaj dla dzieci? Wspinaczki, zjeżdżalnie, huśtawki i wiele innych!
Plac zabaw typu małpi gaj w prywatnym ogrodzie to najczęściej instalacja, która nie tylko służy do zabawy. Dobrze i estetycznie wykonany małpi gaj może stanowić wspaniały element dekoracyjny dysponujący zdolnością skupiania wokół siebie życia wszystkich członków rodziny. Mała architektura ogrodowa to także elementy, które pozwalają na aktywne spędzanie czasu. Wspólna zabawa wokół centrum, które stanowi małpi gaj drewniany jest więc idealną okazją do zacieśniania więzi pomiędzy poszczególnymi pokoleniami.
Czym jest małpi gaj? To zestaw różnego rodzaju sprzętów (drabinek, sznurów, uchwytów) umieszczonych na drewnianych lub metalowych konstrukcjach, których zadaniem jest umożliwienie podciągania się, wspinania i przemieszczania ponad powierzchnią gruntu. Oczywiście warto rozszerzać funkcjonalność małpiego gaju o gotowe zestawy, co ułatwi pracę i przyspieszy termin oddania instalacji do użytku. Jednym słowem powinno tam być wszystko, co uwielbiają dzieci i...małpki.
Konstrukcje tego typu cieszą się rosnącą popularnością, ponieważ oprócz rozrywki dla całej rodziny dostarczają też możliwości rozwojowych dzieciom, wpływając pozytywnie na funkcjonowanie młodych organizmów.
Małpi gaj do ogrodu ma jeszcze jedną, niepowtarzalną zaletę. Mianowicie, jest to instalacja, której projekt i wykonanie zależy wyłącznie od wyobraźni twórcy tego dzieła. Pracę z pewnością ułatwią zdolności techniczne wykonawcy, a inspirację można czerpać z licznych publikacji i poradników o tym, jak samemu zbudować plac zabaw w ogródku, czy też innych, dotyczących konkretnie małpiego gaju.
Jak zrobić małpi gaj w ogrodzie? Projekt, materiały i podstawowe narzędzia
Pracę, jak w każdym przypadku, dobrze jest zaplanować, tworząc projekt instalacji. Nie chodzi przy tym o to, by dawać upust artystycznym aspiracjom, raczej ma to być wizualizacja, dzięki której łatwiej jest skompletować niezbędny sprzęt i elementy konstrukcyjne, oraz da pojęcie – przynajmniej ogólne – na temat wysokości budżetu, jaki należy przeznaczyć na wykonanie całości projektu.
Poza tym jest to kolejna wspaniała okazja do pożytecznego i twórczego spędzenia czasu ze swoją pociechą, ucząc ją przy okazji trudnej sztuki organizacji i kreatywności.
Kolejnym krokiem powinien być przegląd i ewentualne uzupełnienie narzędzi, które później i tak przydadzą się, choćby do konserwacji samego placu zabaw, jak i reszty posesji.
Narzędzia (przykłady):
- Wiertarka;
- Młotek;
- Kątownik uniwersalny;
- Pędzel;
- Śrubokręt.
Konstrukcja małpi gaj może stanowić połączenie drewna, metalu i tworzyw sztucznych. Drewno jest surowcem bardzo plastycznym, wręcz wdzięcznym, pozwalającym na tworzenie najróżniejszych form i brył. Drewniane szkielety zapewniają stabilność i wytrzymałość małpiego gaju, nawet po upływie wielu lat. Trzeba jedynie pamiętać, by co jakiś czas zabezpieczać drewno przystosowanymi do tego celu impregnatami.
Wielobarwne dodatki z plastiku mogą całości dodać jedynie uroku, o funkcjonalności nie wspominając. Poza tym belki drewniane mogą stanowić podstawę do budowy huśtawki ogrodowej, jako części składowej całego małpiego gaju.
Inne elementy urozmaicające korzystanie z małpiego gaju:
- tyrolka do ogrodu;
- zjeżdżalnia;
- siatki i drabinki wspinaczkowe
- kamienie wspinaczkowe;
- uchwyty, drążki, rury strażackie
W tym przypadku sprawdzi się zasada, że im więcej, tym lepiej. W ten sposób stworzymy pociechom przestrzeń do zabawy (i nauki), która dzięki przemyślanej organizacji zapewni maksimum rozrywki i bezpieczeństwa.
Konstrukcja małpiego gaju – jak samemu zamontować drewniane elementy?
Sprawę znakomicie ułatwia fakt, że łącząc poszczególne elementy konstrukcji i ewentualnie rozbudowując plac zabaw w przyszłości, można posłużyć się gotowymi łącznikami, wkrętami i okuciami, dostosowanymi do dużych obciążeń. Informacje na temat ich wykorzystania są powszechnie dostępne, jednak już sama ich budowa sugeruje w sposób zastosowania.
Posłużmy się przykładem:
- Łącznik kątowy służy do trwałego łączenia elementów drewnianych pod określonym kątem;
- Wkręty Torx należy umieścić w otworach montażowych, przewidzianych przez producenta np. łączników;
- Okucie do pergoli, mimo swojej nazwy można wykorzystać do solidnego łączenia każdej drewnianej konstrukcji, niezależnie od jej przeznaczenia;
- Kotwa umieszczona trwałe w podłożu sprawdzi się jako stabilizator, zapobiegając samoistnemu przemieszczaniu się podstaw konstrukcji.
Wymienione tu kotwy, łączniki i okucia wykonane są ze stali zabezpieczonej powłoką ocynku galwanicznego. Są odporne na skrajne temperatury, mrozy i upały oraz opady atmosferyczne, a ich trwałość szacowana jest na kilkadziesiąt lat!
Jak właściwie zainstalować małpi gaj w pokoju dziecka?
W tym przypadku znacznym ograniczeniem jest przestrzeń, a konkretniej jej niedobór. Trudno oczekiwać, by dziecko dysponowało pokojem, w którym zmieściłaby się pokaźna konstrukcja z drewna i tworzywa. Z drugiej strony, jak tu odmówić prośbie pociechy marzącej o czymś takim, jak małpi gaj w pokoju dziecięcym?
Rozwiązaniem może być pewna korekta planów polegająca na doborze elementów odpowiadających gabarytowo powierzchni pokoju.
Przy ścianach można zamontować wymienioną już siatkę wspinaczkową, obok sprawdzą się kamienie wspinaczkowe. Sufit może okazać się idealnym miejscem mocowania huśtawki trapezu lub liny z węzłami. Nie zaszkodzi też pomyśleć o drabince sznurowej oraz akcesoriach służącymi do gier ruchowych i logicznych. Nie zajmują one dużo miejsca, a przydadzą się w czasie brzydkiej pogody, czy choćby po to, by odciągnąć malucha od gier wideo.
Akcesoria do gier ruchowych i logicznych:
- Kosz do koszykówki;
- Tablica kredowa z zegarem;
- Kółko i krzyżyk;
- Lustro typu haha (zniekształcające odbicie);
- Szachy oraz chińczyk (stolik do gry)
Całość projektu powinna zwieńczyć dwuwarstwowa mata zabezpieczająca, której pojedyncze o powierzchni 1 m² ułatwiają rozłożenie maty wokół i pod poszczególnymi sprzętami do zabawy.
Domowy plac zabaw – małpi gaj, czyli bezpieczna i kreatywna przestrzeń do zabawy
Podstawą dobrej zabawy jest jej urozmaicenie i bezpieczeństwo. Stąd ważne jest, by wszystkie elementy funkcjonalne tworzące małpi gaj zaopatrzone były w certyfikaty bezpieczeństwa TUV NORD GS, natomiast części techniczne powinny być trwałe, dopracowane i zabezpieczone. Taką gwarancję daje jedynie profesjonalny dostawca, dbający o komfort i satysfakcję klientów, a co za tym idzie także o dobre imię własnej marki.
Każdy sprzęt, każda część musi być starannie wykończona, pozbawiona rys, pęknięć lub występów. Powierzchnie drewniane powinny zostać sprawdzone pod kątem występowania drzazg, przed którymi chroni odpowiednio gruba powłoka farby i lakieru.
Tworzywa sztuczne nie mogą wchodzić w żadną interakcję z organizmami dzieci, a w przypadku recyklingu ze środowiskiem. Podłoże powinno zostać zabezpieczone matą absorbującą siłę upadku, natomiast wszystkie łączenia muszą być na tyle trwałe, by wytrzymać regularne naprężenia będące wynikiem aktywności dzieci.
Ostatnim czynnikiem zabezpieczającym zabawę jest jak zwykle czujność rodziców lub opiekunów. Nic nie zastąpi troskliwej opieki, jednak przy dobrej organizacji i dyskretnym nadzorze, nic nie powinno zakłócić Twojemu dziecku pysznej zabawy w małpim gaju, a o to przecież nam wszystkim chodzi prawda?