Jak zbudować przydomową ściankę wspinaczkowa dla dzieci? Bezpieczny projekt DIY
Planowanie i przygotowanie do budowy ścianki wspinaczkowej dla dzieci – co będzie potrzebne?
Jak w przypadku każdego projektu DIY, tak również budowa ścianki wspinaczkowej przeznaczonej dla najmłodszych powinna zostać odpowiednio zaplanowana. Przed przystąpieniem do prac powinniśmy przede wszystkim zaplanować, gdzie taka ścianka zostanie zbudowana, a także jakie wymiary obiektu będą odpowiednie. Pod uwagę należy wziąć zarówno potencjał naszego domu lub terenu podległego nieruchomości, jak i wiek dzieci. Zbyt niska ścianka nie będzie wyzwaniem dla starszych pociech, które szybko znudzą się atrakcją, podczas gdy zbyt wymagające przeszkody nie pozwolą mniejszym dzieciom na wykorzystanie potencjału naszej konstrukcji.
Jeśli miejsce i wymiary mamy gotowe, czas na przygotowanie listy zakupów. Z czego ścianka dla dzieci zostanie wykonana? Przede wszystkim solidna sklejka drewniana, która będzie imitowała ściankę. Sklejka jest łatwo dostępna w każdym większym sklepie budowlanym, jednak powinniśmy zwrócić uwagę na jej grubość. Zasada jest prosta - im grubszy materiał, tym mniejsze ryzyko nieszczęśliwego wypadku. Do montażu ścianki wykorzystamy kotwy dostosowane do rodzaju podłoża. Dostępne są kotwy wbijane idealne np. na trawnik, ale także kotwy do zabetonowania oraz przykręcane np. na kostkę brukową. Przydadzą się także nakrętki i gniazda mocujące.
Jeśli zależy nam na konkretnym kolorze ścianki, zainwestujmy także w farbę do drewna. To, czego nie może zabraknąć w ściance wspinaczkowej to oczywiście kamienie wspinaczkowe różnego rodzaju. Sprzedawane są najczęściej w kompletach wraz z zestawem montażowym. Tutaj mamy dużą dowolność – dostępne są z masy imitującej kamień lub z plastiku. Również kształt chwytu oraz kolory są bardzo zróżnicowane, więc warto wraz z dzieckiem poświęcić chwilę na wybór tych, które spodobają się najbardziej.
Wspinaczka dla dzieci do ogrodu czy domu – czym różni się konstrukcja?
Czy wybór pomiędzy ścianką wspinaczkową w domu i ogrodzie będzie warunkować podejście do projektu i samej budowy? Tylko w kilku konkretnych szczegółach. Przede wszystkim chodzi o zabezpieczenie konstrukcji przed negatywnym wpływem zjawisk atmosferycznych. Jeśli więc konstrukcja będzie przeznaczona na zewnątrz, warto zabezpieczyć sklejkę odpowiednim lakierem, który chroni drewno przed wilgocią, a co za tym idzie gniciem. Podobnie jak w przypadku innych materiałów, odpowiednie preparaty znajdziemy w sklepach budowlanych.
Wspinaczka dla dzieci do ogrodu daje nam także nieco większy potencjał w zakresie skali konstrukcji. Pokój dziecięcy z wiadomych względów nie daje nam takich możliwości zagospodarowania ściany jak zewnętrzna ściana domu od strony ogrodu. To tam możemy zainstalować pierwszy moduł ścianki wspinaczkowej ze świadomością tego, że pozostanie nam jeszcze przestrzeń na budowę kolejnego modułu, gdy nasza pociecha złapie bakcyla i będzie potrzebowała większych wyzwań.
Instrukcja wykonania domowej ścianki wspinaczkowej
W jaki sposób zabrać się do wykonania domowej ścianki wspinaczkowej? Zacznijmy od dokładnego wymierzenia panelu pod kątem rozmieszczenia wszystkich otworów, które będą odpowiadały za stabilne mocowanie konstrukcji do ściany. W tym przypadku zasada jest jasna dla każdego majsterkowicza - im więcej punktów mocowań, tym większe bezpieczeństwo całej konstrukcji. Po tej czynności czas na wiercenie w wybranych miejscach i przygotowanie wkrętów (jeden wkręt do jednego otworu).
By całokształt prac montażowych przebiegał możliwie jak najbardziej efektywnie, przyda się pomoc drugiej osoby. Jeśli użyjemy do osadzenia ścianki w podłożu kotew wbijanych lub przykręcanych, możemy przechodzić do następnego etapu. W wypadku użycia kotew do zabetonowania mamy chwilę przerwy, w oczekiwaniu aż beton zastygnie i „złapie” kotwę.
Gdy kotwy są stabilne, czas na montaż dodatkowych elementów dystansujących panel od ściany, a następnie samego panelu, który zostanie przymocowany za pomocą zwykłych nakrętek typu kołpakowego. Gdy wszystko trzyma się tak, jak należy, pozostała część pracy będzie już tylko przyjemnością.
Jak zamontować kamienie i rozmieścić uchwyty na ściance dla dzieci?
Montaż kamieni i chwytów jest niezwykle prosty i intuicyjny, a producenci akcesoriów do ścianki wspinaczkowej bardzo często w zestawie dodają nam wszelkie niezbędne elementy montażowe wraz z instrukcją ich montażu. To moment, w którym możemy zaprosić głównych zainteresowanych do decydowania, w jakim miejscu powinien pojawić się konkretny kamień.
Jedyne wyzwanie na tym etapie prac związane jest z rozmieszczeniem kamieni w zgodzie ze wzrostem naszego dziecka. Warto już na etapie montowania poszczególnych elementów upewnić się, że nasze dziecko będzie w stanie z łatwością sięgnąć po kolejne elementy. Nie bez znaczenia są także umiejętności naszej pociechy, która powinna widzieć w ściance pewnego rodzaju wyzwanie.
Bezpieczna konstrukcja do wspinania dla dzieci – jak zadbać o maksymalną ochronę?
Zabawa zabawą, ale to, co nas powinno zainteresować najbardziej to bezpieczeństwo naszych dzieci podczas treningów na domowej ściance wspinaczkowej. Jak o nie zadbać?
Przede wszystkim upewnijmy się, że wszystkie elementy, z których składa się ścianka wspinaczkowa, są bardzo solidnie zamontowane. Cykliczna weryfikacja stabilności mocowań i uchwytów to klucz do bezpieczeństwa i dobrej zabawy naszych dzieci. Pamiętajmy także, że w centrach wspinaczkowych nawet najmniejsze konstrukcje przeznaczone dla najmłodszych wymagają odpowiedniej asekuracji. Zadbajmy o to samo w naszych domach i zainwestujmy w sprzęt taki jak uprząż, lina i ekspresy. Można też zadbać o bezpieczeństwo bierne poprzez użycie nawierzchni bezpiecznej o właściwościach amortyzujących upadek.
Zabawa na ścianie wspinaczkowej może być także pewnego rodzaju nauką, dlatego dobrze jest towarzyszyć dziecku podczas zabawy i wpajać mu dobre praktyki związane ze wspinaniem - to gwarancja, że świetna zabawa będzie połączona z nauką, która być może w przyszłości zaowocuje nową pasją.