Kotwa H do betonu - sposób montażu
Zastanawiasz się jakie rodzaje kotew nadają się do ciężkich konstrukcji drewnianych? Nie wiesz jaką podstawę słupa wybrać? Z tego artykułu dowiesz się jakie rodzaje podstaw słupa są najlepsze do największych obciążeń! Nie wiesz czym jest kotwa typu H? Nie masz pojęcia jak prawidłowo zabetonować kotwy? Wyjaśnimy krok po kroku. Ten tekst jest dla ciebie!
Rodzaje kotew do ciężkich konstrukcji - dlaczego nie kotwy wbijane i kotwy do betonu przykręcane?
Montaż elementów o najcięższych parametrach jest odpowiedzialnym zadaniem. Dlatego tak ważne jest aby zamontować podstawę słupa, która podoła temu zadaniu. Kotwy do drewna możemy podzielić na trzy główne typy: kotwy wbijane, kotwy do betonu i kotwy do wmurowania. Choć dwa pierwsze rodzaje kotew mają swoje zalety, to do montażu dużych altan ogrodowych, wiat garażowych lub masywnych płotów zdecydowanie najlepiej nadają się kotwy do zabetonowania. A konkretnie podstawa słupa drewnianego typu H!
Kotwy typu H do zabetonowania - co to jest i do czego służy?
Czym jest kotwa H? To najlepsze rozwiązanie do montażu dużych, ciężkich konstrukcji, a także płotów w miejscach narażonych na silne działanie wiatru. Z podstaw słupa do zabetonowania typu H często korzystają profesjonalni montażyści masywnych płotów lamelowych, altan, carportów, drewutni, wiat samochodowych, garażów letnich.
Jak jest zbudowana kotwa typu H?
Kotwa H do zabetonowania musi wytrzymać największe obciążenia, dlatego wykonana jest z wysokiej klasy stalowego płaskownika. Co to jest płaskownik? To stalowy element o spłaszczonym, prostokątnym przekroju. W wypadku podstawy słupa typu H jego grubość wynosi aż 5 mm. To w połączeniu z grubym spawem liniowym zapewnia kotwie niesamowitą wytrzymałość.
Kształt, jak sama nazwa wskazuje, przypomina literę H. Nie ma w tym przypadku. Kotwy do wmurowania po umieszczeniu w wylewce są stabilne i znoszą duże obciążenia. Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o kotwy H regulowane, które możesz dostosować do nietypowych wymiarów drewna. Daje to możliwość osadzić słup drewniany o wymiarach od 110 do 180 mm!
Kolejnym ważnym aspektem, na który koniecznie musisz zwrócić uwagę jest zabezpieczenie antykorozyjne. Element kotwy H wystający ponad powierzchnię ma ciągły kontakt z gruntem, a dodatkowo narażony jest na zmienne warunki atmosferyczne. Najwyższej jakości kotwy pokrywane są warstwą ocynku ogniowego. Polega to na kąpieli w ciekłym cynku. Opływa on kotwę i dociera do trudnodostępnych miejsc. Tworzy się powłoka cynkowa, zabezpieczająca trwale stal na wiele lat użytkowania. Dobre produkty mają warstwę o grubości minimum 60 mikronów.
Standardowa kotwa H ma zastosowanie przy montażu słupów w rozmiarach 70mm, 90mm, 100mm, 120mm, 140mm.
Przy niestandardowych wymiarach kantówki zalecamy kotwy H regulowane, które pozwalają na oprawienie słupa o boku od 100 do 180mm.
Porada montażowa
Podczas montażu pamiętaj tylko o tym, żeby nie uszkodzić warstwy ochronnej. Odprysk lub inne mechaniczne uszkodzenie ocynku podczas osadzania kotwy może skutkować większą podatnością na korozję.
Instrukcja montażu kotwy H
Po rozmierzeniu i wytyczeniu w przestrzeni miejsca położenia całej konstrukcji, przystępujemy do osadzania pojedynczych słupów w gruncie.
-
Kopiemy dół na głębokość min. 35 cm i średnicy min. 40 cm
-
Wkładamy kotwę w dół i zalewamy przygotowanym wcześniej betonem. Należy zwrócić uwagę, aby kotwa była zalana nie wyżej niż poprzeczny, górny płaskownik wewnątrz. Kotwy regulowane H muszą mieć ustawiony wcześniejszej odpowiedni rozstaw, dopasowany do wymiaru kantówki. Ustaw kotwę w betonie sprawdzając uprzednio odpowiedni pion poziomicą.
-
Po związaniu wylewki betonowej należy osadzić kantówkę pomiędzy płaskownikami kotwy. Belka może wchodzić dość ciężko ze względu na małą elastyczność płaskowników. W tym przypadku należy płaskowniki zdecydowanie odchylić na zewnątrz lub spróbować osadzać słup nie pionowo od góry, a wciskając go poziomo przy podłożu i później pionizować.
-
Kontrolnie przy pomocy poziomicy upewnij się, że kantówka jest osadzona w prawidłowy sposób. Przykręć H-formę przy używając wkrętów TORX 80 x 8 mm albo ocynkowanych lub kwasoodpornych śrub M10 z nakrętkami. Długość śrub musi być adekwatna do rozstawu kielicha kotwy. Zazwyczaj wystarczy zakupić śrubę o 1 cm dłużą niż bok kielicha, w którym osadzona jest kantówka. Jeśli decydujemy się na montaż śrubami musimy pamiętać, żeby wcześniej wywiercić otwory w belce.
Porada montażowa
W przypadku montażu wiat garażowych lub masywnych płotów polecamy montować kotwy H naprzemiennie (zmieniając ich kierunek). Kotwy zabetonowane w ten sposób zwiększą stabilność konstrukcji. Opisaną sytuację przedstawia poniższy schemat:
Kotwy regulowane H - do drewna o nietypowych wymiarach
Czasami spotykamy się z nietypowymi wymiarami drewna, czy to ze względów praktycznych czy estetycznych. Niestety trudność polega na tym, że ciężko wtedy dopasować rozmiar kotwy. Co w takiej sytuacji? Odpowiedzią są podstawy słupa regulowane typu H.
Od standardowego modelu różni się tym, że poprzeczne płaskowniki regulowane są na śrubach w zakresie od 110 do 180 mm. Z łatwością więc dobierzemy interesujący nas wymiar do każdej belki w tym zakresie. Musisz pamiętać, że rozmiar trzeba koniecznie ustawić przed zabetonowaniem!
Podstawa słupa typu H - to nie tylko kotwy do wiat garażowych
Kotwy H do zabetonowania to kotwy do ciężkich konstrukcji drewnianych wszelkich typów. Scharakteryzujemy najpopularniejsze z nich:
Wiaty drewniane i wiaty garażowe
Montaż wiat garażowych wymaga, żeby było solidne mocowanie słupów. Kotwy do wmurowania typu H są idealnym wyborem do stworzenia takiej właśnie konstrukcji. Ważne, żeby w fazie przygotowywania terenu budowy dokładnie określić jaki powinien być rozstaw słupów oraz ich wysokość. Zastosowanie kotew H pozwala na montaż ciężkich konstrukcji drewnianych, ale błędy na etapie projektowania mogą zniweczyć nasz trud.
Place zabaw
Drewniany plac zabaw to modne i praktyczne rozwiązanie. Kotwa H do zabetonowania umożliwia nam zbudowanie naprawdę imponujących atrakcji zarówno na przydomowy jak i publiczny plac zabaw. Bardzo popularny obecnie małpi gaj dla dzieci buduje się z belek o wymiarach co najmniej 90 x 90 mm. Znajdują się na nich liczne huśtawki, zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, siatki i drążki gimnastyczne. Bawi się na nich wiele dzieci na raz, dlatego montaż podstaw słupa jest tak ważny. Zalecamy kotwy H ponieważ wchodzą głęboko w grunt, a wylewka betonowa zapewnia im ogromną stabilność. Mocowanie słupów drewnianych w wypadku placów zabaw musi być w 100% pewne. Od tego zależy bezpieczeństwo dzieci.
Altana ogrodowa
Montaż słupów drewnianych ma także kluczowe znaczenie podczas budowy altany ogrodowej lub tarasu. W zależności od projektu może mieć od czterech do ośmiu ścian, na których wspiera się dach. Zastosowana podstawa słupa musi znosić spore obciążenia. Im bardziej skomplikowana konstrukcja tym z większą precyzją musimy osadzić słup drewniany. Z tego powodu niezwykle ważne jest dokładne wymierzenie miejsc na otwory. Jeden błąd przy mocowaniu kotwy może skutkować wadą konstrukcyjną twojej altany.
Masywne płoty drewniane
Montaż ciężkich ogrodzeń wymaga użycia podstawy słupa do zabetonowania. Jeśli przy lekkim płocie lamelowym lub niskim ogrodzeniu drewnianym sprawdzi się kotwa wbijana, to do masywnych płotów zalecane są zdecydowanie podstawy słupa do wmurowania. Ciężki płot drewniany, osadzony bez solidnych fundamentów będzie niestabilny i podatny np. na gwałtowne podmuchy wiatru. Kotwy zabetonowane w profesjonalny sposób pozwolą cieszyć się ogrodzeniem w każdych warunkach atmosferycznych.
.jpg)
.jpg)
Prezentacja kotwy h do betonu na kanale youtube: