Kotwa H do betonu - sposób montażu
Kotwy H do zabetonowania to najlepsze rozwiązanie do montażu ciężkich, dużych konstrukcji a także płotów w miejscach narażonych na silne działanie wiatru. Ze wsporników tego typu często korzystają montażyści masywnych płatów lamelowych, altan, carportów, drewutni, wiat samochodowych, garażów letnich.
Płaskownik, to metalowy pręt o prostokątnym przekroju. Ten spłaszczony element wykonywany jest ze stopów metali, a długość produkowanych jego elementów jest dostosowana do zapotrzebowania, które wynika z potrzeb projektu technicznego. Ta część wykonana może być z przeróżnych metali, m.in. mosiądzu, stali, aluminium oraz miedzi. Z kolei ocynk ogniowy, to efekt zanurzenia danego elementu kotwy H w kąpieli ciekłego cynku. Opływa on panel, dociera do trudnodostępnych miejsc, dzięki czemu tworzy powłokę, skorupę ochronną. Za sprawą tej techniki kotwy charakteryzują się większą trwałością.
Kotwa H jest wykonana z płaskownika 5mm i zabezpieczona ocynkiem ogniowym. Wymaga wykonania wylewki betonowej, co trwale scala podstawy słupa z podłożem.
Standardowa kotwa H ma zastosowanie przy montażu słupów w rozmiarach 70mm, 90mm, 100mm, 120mm, 140mm.
Przy niestandardowych wymiarach kantówki zalecamy kotwy H regulowane, które pozwalają na oprawienie słupa o boku od 100 do 180mm.
Instrukcja montażu kotwy H
Po rozmierzeniu i wytyczeniu w przestrzeni miejsca położenia całej konstrukcji, przystępujemy do osadzania pojedynczych słupów w gruncie.
- Kopiemy dół na głębokość min. 35cm.
- Wkładamy kotwę w dół i zalewamy przygotowanym wcześniej betonem. Należy zwrócić uwagę, aby kotwa była zalana nie wyżej niż górny płaskownik wewnątrz kotwy. Przy kotwach regulowanych trzeba również pamiętać o wcześniejszej regulacji i dopasowaniu wymiaru kotwy do kantówki. Usadowienie w betonie powinno być poparte sprawdzeniem odpowiedniego pionu poziomicą.
- Po związaniu wylewki betonowej należy osadzić kantówkę pomiędzy płaskownikami kotwy. Belka może wchodzić dość ciężko ze względu na małą elastyczność płaskowników. W tym przypadku należy płaskowniki zdecydowanie odchylić na zewnątrz lub spróbować osadzać słup nie pionowo od góry, a wciskając go poziomo przy podłożu i później pionizować.
- Kontrolnie przy pomocy poziomicy upewnij się, że kantówka jest osadzona w prawidłowy sposób. Przykręć H-formę przy pomocy wkrętów TORX 80x8 albo ocynkowanych lub kwasoodpornych śrub M10 z nakrętkami. Długość śrub musi być adekwatna do rozstawu kielicha kotwy. Zazwyczaj należy zakupić śrubę o 1cm dłużą niż bok kielicha w którym osadzona jest kantówka. Jeśli decydujemy się na montaż śrubami musimy pamiętać o wcześniejszym nawierceniu belki.
Porada
W przypadku budowy ciężkich, masywnych i wysokich płotów polecamy montować kotwy H naprzemiennie (zmieniając ich kierunek). Zwiększymy wówczas stabilność konstrukcji. Opisaną sytuację przedstawia poniższy schemat:
Przykładowe zastosowania
Kotwy typu H są przeznaczone do zabetonowania, dzięki czemu posłużą jako element konstrukcyjny wiat, garaży oraz placów zabaw. W ofercie można znaleźć wiele rozmiarów kotew na słupy. Idealnie pasują do wiat garażowych. Jej budowa wymaga odpowiedniego przygotowania, także od strony organizacyjnej. Należy dokonać opomiarowania terenu, odpowiednio przygotować podłoże pod montaż wiaty. Po wykonaniu tych czynności, będziemy w stanie określić jaki powinien być rozstaw pomiędzy elementami konstrukcyjnymi, a także jaka powinna być wysokość słupów. W ten sposób zostaną odpowiednio dobrane kotwy H.
Podobnie w przypadku zakotwienia garażu. Często należy go postawić nie tylko na kostce brukowej, ale też do zwykłego gruntu, bo cała konstrukcja ma stać tylko przez pewien określony czas. Należy pamiętać, że garaż nie posiada gotowych otworów w dolnej części, więc dopiero na miejscu bezpośrednio przed zakotwieniem w danych miejscach, według uznania garaż zostanie przytwierdzony do podłoża za pomocą kotew H. Nie zawsze wylewki bywają równe, dlatego czasami pomyśleć o zakotwieniu, ale nie w miejscach, gdzie pod ścianami występują szpary między konstrukcja, a samym podłożem.
Zastosować można kotwy H, także w przypadku instalacji drewnianego placu zabaw. W przypadku umieszczenia całej konstrukcji na metalowych kotwach, prawidłowo wykonany fundament będzie kluczem do sukcesu, trwałości tego miejsca przeznaczonego do dziecięcych zabaw. Należy pamiętać, że drewno powinno być poddane stosownej impregnacji w przypadku montażu placu na kotwach.
Prezentacja kotwy h do betonu na kanale youtube:
Zamawiając usługę lub samodzielne biorąc na swoje barki budowę urządzeń zabawowych. Plac zabaw, to wykonanie, które łączy się z wieloma dylematami, a przede wszystkim z myślą – w jaki sposób mają być osadzone urządzenia w podłożu. Każdy plac zabaw musi być objęty certyfikacją, co oznacza, że będzie osadzony w gruncie lub w fundamencie betonowym, co wpłynie znacząco na stabilność oraz bezpieczeństwo tego miejsca. To ważna kwestia, która wywrze wpływ na trwałość i stabilność konstrukcji wspartych o dane rozwiązanie.