Mini plac zabaw w małym ogrodzie? Sprawdź, ile miejsca naprawdę potrzebujesz!
Ogrodowe place zabaw kojarzą się zazwyczaj z dużą powierzchnią, którą musimy do niego przeznaczyć. Nie zawsze jednak dysponujemy przestrzenią, aby postawić duży obiekt, pełnowymiarowy obiekt. Czy w takim wypadku nasze dzieci mają być poszkodowane? W żadnym wypadku! Warto wykorzystać miejsca, które mamy w ogrodzie jako podstawę pod przemyślany plac zabaw. W tym artykule przeczytasz jak zagospodarować niewielką przestrzeń na miejsce zabaw dla dzieci, jak wykorzystać istniejące już w ogrodzie elementy oraz jak stworzyć strefę do zabawy w domu. Na końcu kilka ciekawych projektów, którymi można się zainspirować!
Optymalne wymiary: jaką lokalizację przeznaczyć na plac zabaw mini?
Budując mini plac zabaw warto wykorzystać drzewa, budynki i inne elementy, które już znajdują się w naszym ogródku.
Podstawą do kompaktowego placu zabaw może być na przykład ściana od garażu, drewutni czy innego budynku. Jak ją zaaranżować? Używając łącznika ściennego możemy przymocować belkę poprzeczną. Montujemy łącznik z belką na wysokości ok 2 m, a następnie za pomocą łącznika huśtawki łączymy nogi. Kąt nachylenia nóg jest bardzo istotny - wybierając wersję z nogami pod kątem 90° oszczędzamy ponad metr przestrzeni. W małym ogrodzie to bardzo dużo. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ sprawdzi się zarówno dla małych jak i dla większych użytkowników. Zależnie od wieku naszych pociech wybieramy odpowiednie siedzisko huśtawki. Dla mniejszych dzieci zalecamy huśtawkę kubełkową, a jak dzieci podrosną możemy wymienić siedzisko na deseczkę. Ciekawą alternatywą jest huśtawka trapezowa, pozwalająca huśtać się i ćwiczyć różne akrobacje.
Zarządzanie przestrzenią, czyli jak efektywnie zagospodarować mały ogród na miejsc zabawy dla dzieci
Ponownie bierzemy na tapet ściany budynku lub szopy ogrodowej. Tym razem będziemy wykonywać ściankę wspinaczkową. Do wykonania takiej ścianki potrzebne będą: kamienie wspinaczkowe oraz co najmniej 11 desek o długości ok. 1 metra. Można również użyć gotowej, wodoodpornej płyty OSB, do której dokręca się kamienie albo linę wspinaczkową. Nie wiesz jak powinna wyglądać ścianka wspinaczkowa? TUTAJ znajdziesz instrukcję jak zrobić ją po kroku.
Ściany budynków to ogólnie bardzo wdzięczny element do zaaranżowania. Budowa placu zabaw z siatkami wspinaczkowymi opartymi o ściany pozwoli stworzyć atrakcyjne linarium nawet na bardzo ograniczonej przestrzeni.
Masz w ogrodzie duże drzewo? Świetnie, możesz wykorzystać je do zawieszenia liny wspinaczkowej albo siedziska huśtawki. Upewnij się tylko, że gałąź, do której przymocujesz atrakcje na mini plac zabaw będzie dostatecznie wytrzymała i znajduje się na odpowiedniej wysokości.
Aranżacja placu zabaw, może wzbogacić się o zjazd linowy. Tyrolka dla dzieci wymaga długiej, ale niekoniecznie bardzo szerokiej przestrzeni. Idealnie sprawdzi się w stosunkowo wąskim pasie między ogrodzeniem, a ścianą budynku. W tym wypadku z pomocą ponownie mogą przyjść nam drzewa lub ściany budynku. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zjazdu linowego? Szerzej piszemy o tym TUTAJ
Jeśli nie mamy w ogrodzie miejsca na budowę placu zabaw, ale mamy drzewo możemy zrobić dzieciom domek na drzewie. Dołożymy do niego linę do wspinaczki albo drabinkę strażacką i super plac zabaw w koronie drzewa gotowy!
Mini plac zabaw w ogrodzie - jak zapewnić bezpieczną zabawę w ograniczonej przestrzeni
Budując nawet mały plac zabaw należy pamiętać o ochronie zdrowia dziecka. Ogrodowe place zabaw o pełnych wymiarach posiadają tzw. strefy bezpieczne. Wersja mini, siłą rzeczy znajduje się w miejscach specjalnie zaadaptowanych w celu stworzenia atrakcji dla dzieci. Z tego powodu jeszcze bardziej musimy skupić się na względach bezpieczeństwa
- ekspozycja na słońce - jeśli to możliwe postarajmy się wybrać miejsce nienarażone na intensywne nasłonecznienie. Długie przebywanie w pełnym słońcu nie jest zdrowe, zwłaszcza dla dzieci. Warto wybrać stronę zachodnią lub wschodnią naszego ogródka
- usuńmy wszystkie potencjalne zagrożenia i przeszkody - w ograniczonej przestrzeni może być to trudne zadanie, ale w miarę możliwości ustawmy urządzenia w ten sposób, by bawiące się dzieci nie były narażone na zderzenia z drzewami, płotami czy ścianami budynków. Czasem wystarczy ustawić np. huśtawkę wzdłuż, a nie w poprzek ogrodzenia. Musimy wykazać się kreatywnością i zdrowym rozsądkiem
- unikajmy ciągów komunikacyjnych - zdajemy sobie sprawę, że w małym ogrodzie czasem plac zabaw nachodzi na ścieżki i chodniki. W miarę możliwości unikajmy ich, a ponadto uczulmy dzieci i innych użytkowników ogrodu na maksymalną ostrożność
- nawierzchnia bezpieczna - upadki to normalka na placach zabaw, rolą rodziców natomiast jest sprawić, żeby zminimalizować negatywne skutki tych upadków. Żeby zapewnić bezpieczeństwo placu zabaw umieśćmy pod urządzeniami piasek, żwirek, korę drzew albo trawę. Tak przygotowany grunt częściowo zamortyzuje upadek. Optymalnym rozwiązaniem jest maty bezpieczeństwa z gumowych płyt
Mały plac zabaw w domu - nie tylko huśtawka dla maluchów
Skupialiśmy się do tej pory na tworzeniu placów zabaw w niewielkich ogródkach. A co jeśli nie dysponujemy ogródkiem wcale? Czy można zrobić plac zabaw dla dzieci w mieszkaniu? Odpowiedź brzmi: tak! Oczywiście nie będzie to konstrukcja porównywalna z tymi na dworze, ale przy odrobinie kreatywności i wsparcia z naszej strony możemy znaleźć ciekawe rozwiązania.
Najchętniej wybieraną opcją do domu jest huśtawka. Możemy wybrać siedzisko dostosowane do wieku dziecka, a nawet huśtawka bocianie gniazdo, które może stać się miejscem relaksu dla zbuntowanej nastolatki. Koniecznie musimy dobrać solidne mocowanie huśtawki dostosowane do płaskich powierzchni. Jedno zawiesie huśtawki tego typu jest w stanie wytrzymać do 60 kg. Można je przykręcić do płaskiej powierzchni sufitu lub futryny.
Nowoczesny plac zabaw w mieszkaniu - praktyczne zastosowania ścianki wspinaczkowej
Kamienie wspinaczkowe to kolejne akcesoria do placów zabaw, które w prosty i funkcjonalny sposób możemy wykorzystać w mieszkaniu. Przykręcamy je bezpośrednio do ściany, by powstała ścianka wspinaczkowa. Pamiętajmy o czymś miękkim, co zamortyzuje ewentualny upadek podczas zabawy - nie musi być to od razu profesjonalna mata bezpieczeństwa. Wystarczy kilka poduszek lub materac.
Ścianka wspinaczkowa może mieć także bardzo praktyczne zastosowanie. Z powodzeniem zastąpi nam drabinkę do łóżka piętrowego lub wejście na antresolę. A do schodzenia możemy wykorzystać rurę strażacką, a dla mniejszych dzieci zjeżdżalnie.
Pomysłowych zastosowań na akcesoria do placów zabaw w mieszkaniu jest mnóstwo. Jedyne co nas ogranicza to wyobraźnia. Najlepszym przykładem kreatywności jest huśtawka stworzona w mieszkaniu w bloku przez jednego z naszych klientów. Można? Można!
Kluczowe elementy: co powinno znaleźć się na mini placu zabaw?
Ograniczone miejsce nie dyskwalifikuje ogrodu jako miejsca zabawy dla dzieci. Wymaga jednak od nas nieco więcej pomysłowości. Jakie urządzenia na plac zabaw powinniśmy wziąć pod uwagę?
huśtawka - prosta i szybka w montażu, a do tego tania. Można dostosować ją dla małych i dużych dzieci. W niewielkim ogródku wykorzystajmy ścianę budynku lub ogrodowe konstrukcje drewniane (szopy, drewutnie). Wąski rozstaw nóg pozwoli zaoszczędzić nawet metr przestrzeni!
ścianka wspinaczkowa - potrzebuje mało miejsca, można ją oprzeć o ścianę, a daje dużo frajdy dzieciakom
zjazd linowy - idealny w miejscach długich i stosunkowo wąskich, np. wzdłuż ogrodzeń
lina wspinaczkowa, rura strażacka - niewielkie zapotrzebowanie na przestrzeń, można zaaranżować np. drzewo
niewielkie akcesoria na plac zabaw - świetnym pomysłem jest stworzenie małego płotka, na którym zamontujemy zabawki, które pomagają w rozwoju dzieci np. gra kółko i krzyżyk lub tablica kredowa z zegarem, która pomaga dzieciom w nauce
Inspiracje i pomysły na niewielkie ogrodowe place zabaw
Na rynku dostępny często jest plastikowy plac zabaw w wersji mini. Naszym zdaniem jest to niepotrzebna strata pieniędzy. Owszem, są kolorowe, przystępne cenowo i zajmują mało miejsca - to niezaprzeczalne plusy. Jednak dzieci bardzo szybko z nich wyrastają, a taki plastikowy plac zabaw staje zbędnym rupieciem zagracającym dom lub garaż.
Drewniany plac zabaw przy odpowiedniej konserwacji i wykonaniu z materiałów wysokiej jakości przetrwa wiele lat, "rosnąc" wraz z dzieckiem. Plastikowy plac zabaw znajdujący się na dworze bardzo szybko skruszeje, a jego żywe, radosne kolory wyblakną - stanie się postrachem, a nie ozdobą ogrodu.
Poniżej prezentujemy kilka ciekawych aranżacji przydomowego placu zabaw w wersji minimalistycznej, które mamy nadzieję zainspirują was do działania!