Montaż drewnianej pergoli – jak samemu stworzyć idealne miejsce do relaksu?
Od czego zacząć budowę drewnianej pergoli? Przygotowanie podłoża i fundamentów
W polskich ogrodach coraz częściej spotyka się ozdobne konstrukcje w postaci pergoli tarasowej drewnianej. Jak zrobić od podstaw przyjemne miejsce do relaksu i spędzania czasu na świeżym powietrzu? Pierwszym i najważniejszym krokiem jest oczywiście przygotowanie podłoża i fundamentów ogrodowych. Należy w pierwszej kolejności ustalić lokalizację konstrukcji na pergolę, a następnie szczegółowo zaplanować projekt, uwzględniając jej wymiary, kształt i ułożenie. Typ obiektu, jakim jest pergola, nie wymaga wykonania betonowego fundamentu – w zupełności wystarczą kotwy, czyli metalowe podstawy słupa wbijane w ziemię. Kluczowe znaczenie ma jednak rodzaj gruntu, do którego trzeba dobrać konkretny typ elementów montażowych. Czy wiesz, jak zrobić pergole samemu od podstaw? Znajdź inspiracje dla architektury Twojego ogrodu!
Jak zamontować kotwy pod pergolę w zależności od gruntu?
Budowę pergoli należy zacząć od doboru odpowiedniego rodzaju kotew. W przypadku podłoża nieutwardzonego oraz miękkiego, jak np. glina, piasek czy grząska ziemia, trzeba zastosować kotwy długie wbijane, które zapewnią stabilność całej konstrukcji, zwłaszcza jeśli słupy mają spory przekrój. Sam montaż kotew wbijanych pod pergolę nie wymaga specjalnego przygotowania podłoża. Ważne jest właściwe dobranie rodzaju podstawy słupa, która przesądzi o stabilności i trwałości konstrukcji. Głębokość kotwy wbitej w ziemię powinna osiągać ok. 50 cm w pozycji pionowej.
Z kolei w przypadku nieco mniejszych obiektów, stawianych na nieutwardzonym podłożu jak chociażby trawnik, wystarczające będą kotwy krótsze. Jeśli jednak planuje się zbudowanie dużej pergoli z dachem lub kratownicą służącą do podtrzymywania roślin pnących się, które mogą być ciężkie, konieczne będzie wykorzystanie kotew do zabetonowania lub tych przykręcanych do podłoża – cięższe konstrukcje wymagają bowiem mocnego ustabilizowania w gruncie.
Materiały, słupy i belki: jak powinna wyglądać konstrukcja na pergolę?
Do budowy pergoli drewnianej można wykorzystać różne rodzaje drewna, np. sosnowe, dębowe czy cedrowe – ważne, aby było ono wyszlifowane na gładko. Należy zadbać o dokładną impregnację lub lakierowanie drewna w celu przedłużenia żywotności materiału oraz zwiększenia odporności na warunki atmosferyczne. Niezbędnymi narzędziami do budowy konstrukcji pergoli z pewnością okaże się klasyczna wiertarka, gwoździe, młotek, dobrze dopasowane kotwy, poziomica, wkręty do drewna, szlifierka kątowa, papier ścierny. Obowiązkowe są również odpowiednich wymiarów belki, słupy, słupki, deski czy kratownica. Klasyczna pergola składa się z równolegle rozstawionych słupków, między którymi montuje się boczne belki tworzące daszek oraz ścianę – w zależności od tego, jaki obiekt chce się postawić.
Montaż ścian i daszku – łączenie elementów. Zrób to sam!
Jeśli chcesz stworzyć w swoim ogrodzie wyjątkowe, intymne miejsce, otoczone roślinnością, idealnym rozwiązaniem jest pergola drewniana. Jak zrobić ją samemu? Zwykła pergola powinna osiągać wysokość co najmniej 300 cm, tak aby można było swobodnie przemieszczać się w jej wnętrzu, nawet po obsadzeniu jej roślinnością. Budowę obiektu należy rozpocząć od stworzenia fundamentów, a w przypadku mniejszych i lżejszych konstrukcji drewnianych od zamontowania kotew. Bezpośrednio do nich powinny zostać przymocowane słupy, które będą stanowić szkielet pergoli DIY, dlatego kluczowe jest, aby zostały one przytwierdzone równolegle do podłoża i w optymalnych odstępach od siebie. Kolejnym etapem jest przymocowanie desek bocznych, czyli ścian i dachu. Na szerokość przerw między belkami ma wpływ gatunek rośliny, jaka zostanie posadzona u podstaw pergoli. Warto pamiętać, że jeśli nie pozostawi się pewnej ilości miejsca pomiędzy drewnianymi elementami, roślina nie będzie w stanie opleść konstrukcji, co uniemożliwi osiągnięcie estetycznego efektu.
Podczas budowania ogrodowej pergoli należy również zadbać o równomierny rozkład obciążeń, a także odpowiednio mocne łączenie elementów. Sprawdzą się do tego solidne łączniki i wkręty do drewna. Dodatkowo warto zastosować wsporniki i usztywnienia, aby wzmocnić całość konstrukcji i zapobiec jej deformacji w wyniku działania czynników atmosferycznych.
Jak przymocować drewnianą pergolę do gruntu, kostki lub ściany?
Montaż pergoli ogrodowej, będącej elementem architektury ogrodowej, nie należy do skomplikowanych czynności, jednak wymaga użycia konkretnych narzędzi i odrobiny wiedzy. W zależności od rodzaju podłoża można zastosować różne metody mocowania – kotwy chemiczne, wkręty lub specjalne uchwyty. Wiadomo już, jak przebiega montaż i budowa pergoli drewnianej na gruncie z wykorzystaniem fundamentów lub kotew betonowych, wbijanych lub wkręcanych.
Co w sytuacji, gdy chce się zamontować „tunel” przylegający do ściany domu lub wolnostojący na kostce? W przypadku, gdy pergola ma być umieszczona na podłożu z kostki brukowej, można zastosować specjalne wkręty, które zapewnią solidne przymocowanie do powierzchni. Możliwe jest również wykonanie otworów wielkości słupków pergoli i wbicie ich na maksymalną głębokość gruntu. Jeśli z kolei chcesz zamontować obiekt przy ścianie budynku, możesz użyć wkrętów rozporowych. Ważne jest, aby wybierać wkręty o właściwie dobranej długości i średnicy, aby zapewnić solidne przymocowanie konstrukcji do ściany.