Nowe życie placu zabaw - przydomowa siłownia dla dzieci i dorosłych
Siłownia ogrodowa to rozwiązanie, które sprawdzi się przy każdym energicznym dziecku, które potrzebuje większej ilości ruchu. Plac zabaw to świetne rozwiązanie, ale dla mniejszych dzieci. Kiedy huśtawki, czy zjeżdżalnie przestają być atrakcyjne wasz przydomowy plac zabaw możecie przerobić na siłownię plenerową dla dzieci. To dobra alternatywa, kiedy dzieci nie chcą już tylko się huśtać.
Siłownia plenerowa - jak przekształcić plac zabaw w nowoczesną strefę fitness
Na wstępie pragniemy wyjaśnić, że siłownia dla dzieci, o której piszemy to nie sztangi, hantle, atlasy i inne standardowe urządzenia. Ćwiczenia typowo siłowe przez dzieci powinny być wykonywane z dużą ostrożnością i zawsze pod nadzorem dorosłego opiekuna. Nasza propozycja ma rozwijać siłę i ogólną sprawność dziecka poprzez zabawę.
Chcemy pokazać, że nie chodzi o całkowitą likwidację elementów placu zabaw. Deseczkę można wymienić na huśtawkę bocianie gniazdo lub trapez. Kamienie wspinaczkowe można odkręcić od podestu zjeżdżalni i użyć ich do ścianki wspinaczkowej. Do ścianki warto dołączyć linę lub siatkę wspinaczkową, dzięki którym koordynacja dziecka będzie coraz lepsza. Zjeżdżalnię warto wymienić na drążki czy drabinę strażacką.
Jeżeli nie chcesz pozbywać się starego placu zabaw, bo masz dzieci w różnym wieku, warto rozbudować konstrukcję. Kilka kantówek, drążki, mocowania i aktywny plac zabaw zaczyna nabierać profesjonalnego wyglądu.
Budowa przydomowej siłowni to naprawdę nic trudnego. Jeżeli nie wiesz, jak to zrobić, wystarczy przeczytać nasz artykuł.
Rodzinna strefa outdoor fitness - jak stworzyć siłownię ogrodową dla każdego, niezależnie od wieku?
Myśląc o przydomowej siłowni mamy na myśli głównie sprzęt do ćwiczeń dla dzieci. Jednak warto połączyć małpi gaj dla dzieci z elementami do uprawiania sportu przez rodziców lub nawet dziadków! Drążki to idealny wybór, który można wykorzystać do ćwiczeń w różnym wieku. Trzeba pamiętać, że im krótsze drążki tym mnie większa wytrzymałość! Dorosła osoba spokojnie wykona na nich wiszenie, rozciąganie czy też serię podciągnięć.
Mała przestrzeń, duże możliwości - kompaktowe siłownie zewnętrzne dla dzieci
Potrzebna duża przestrzeń? Niekoniecznie. Lekka konstrukcja z kantówek, dzięki swojej transparentnej budowie, optycznie nie pomniejsza przestrzeni. Warto zajrzeć do inspiracji, w których znajdziesz dużo praktycznych konstrukcji, pasujących do ogrodu każdej wielkości. Siłownia plenerowa dla dzieci i dorosłych świetnie wygląda wśród roślin czy też na zwykłym trawniku.
Jeśli dysponujemy sporo większym budżetem warto zainwestować w urządzenia fitness zewnętrzne.
Znajdziemy tam sprzęt do siłowni zewnętrznej różnego rodzaju. Np. motyl, steper, narciarz i wiele innych. Z takich urządzeń skorzystają z łatwością także seniorzy. Takie rozwiązania są bezpieczne, łatwo dostępne, a każdy może wykonywać na nich ćwiczenia we własnym tempie. Minus? Są jednak dość drogie tzw. urządzenia street workout stosowane są raczej w przestrzeniach publicznych.
Przydomową siłownię plenerową zbudowaną w oparciu o przebudowany plac zabaw można zrobić znacznie niższym kosztem.
Ćwiczenia na świeżym powietrzu w przydomowej siłowni
Domowe siłownie plenerowe pozwalają na wykonywanie całej gamy ćwiczeń. Intensywność i obciążenie dobierz do swoich potrzeb i umiejętności. Poniżej proponujemy popularne, przyjemne ćwiczenia zewnętrzne, które świetnie sprawdzą się dla zapracowanych rodziców. Nie musisz być sportowcem - każdy może zacząć, niezależnie od kondycji, czy doświadczenia!
Zwisy aktywne
- Jak wykonać: chwyć drążek nachwytem (kciuki po przeciwnej stronie niż palce) na szerokość barków. Unieś się, napinając mocno plecy i ramiona
- Dlaczego warto: to bezpieczne ćwiczenie wzmacnia chwyt i przygotowuje do trudniejszych wariantów. Pomaga również rozciągnąć kręgosłup, co jest szczególnie ważne przy siedzącym trybie życia
- Czas: Zacznij od 10-15 sekund, stopniowo wydłużając do 30-45 sekund
Przysiady z trzymaniem drążka
- Jak wykonać: stań twarzą do drążka, chwyć go na wysokości klatki piersiowej i wykonuj przysiady trzymając się drążka dla równowagi
- Dlaczego warto: wzmacnia nogi i pośladki, a jednocześnie jest bezpieczne dla kręgosłupa. Idealne dla osób, które długo nie miały szansy ćwiczyć
- Serie: 2-3 serie po 10-12 powtórzeń
Skręty tułowia przy drążku
- Jak wykonać: stań bokiem do drążka, chwyć go jedną ręką i wykonuj delikatne skręty tułowia
- Dlaczego warto: poprawia mobilność kręgosłupa i wzmacnia mięśnie skośne brzucha
- Serie: 10-15 skrętów na każdą stronę
Pamiętaj!
- Przed każdym treningiem wykonaj 5-10 minut rozgrzewki (marsz, krążenia ramion, rozciąganie)
- Zacznij od krótkich sesji (15-20 minut)
- Słuchaj swojego ciała - jeśli czujesz ból, przerwij ćwiczenie
- Staraj się ćwiczyć, kiedy tylko jest na to okazja, najlepiej 2-3 razy w tygodniu. Będzie to również bardzo dobre dla dziecka i zabaw na placu zabaw
- Pij wodę przed, w trakcie i po treningu
Siłownia na powietrzu - konserwacja
Przebudowując plac zabaw czy też rozbudowując konstrukcję pamiętaj, aby uzupełnić nawierzchnię amortyzującą oraz zaślepki na śruby. Staraj się, aby konstrukcja była maksymalnie bezpieczna dla dzieci i innych użytkowników. Wybierając sprzęt do siłowni plenerowej warto zwracać uwagę czy posiada on europejskie certyfikaty bezpieczeństwa. Pamiętaj inwestycja w bezpieczeństwo to inwestycja, która się zwraca!
Elementy drewniane trzeba raz w roku impregnować i konserwować. Regularnie sprawdzaj czy łączenia się nie poluzowały albo czy na elementach stalowych nie ma ognisk korozji. Szybka naprawa pozwoli zdusić problem w zarodku.
Robiąc przegląd przed zimą warto dokręcić wszystkie śruby, nasmarować wszystkie ruchome części smarem odpornym na niskie temperatury. W trakcie przeglądu wiosennego warto wyczyścić całą konstrukcję lub ponownie pomalować, jeśli tego wymaga, konieczne jest także sprawdzenie stabilności konstrukcji.
Czy siłownia dla dzieci jest bezpieczna?
Siłownia dla dzieci jest bezpieczna jak każdy inny plac zabaw o ile użytkownicy stosują się do zasad bezpieczeństwa i korzystają z niej pod opieką osoby dorosłej. W przypadku dzieci trening outdoor fitness polega bardziej na zabawie z elementami siłowymi. W związku z tym, że nie jest to tradycyjna siłownia, nie ma raczej obaw, że dziecko się przetrenuje lub weźmie zbyt duże obciążenie. Zagrożenia można porównać do tych, które występują na zwykłym placu zabaw lub małpim gaju. Zaletą siłowni plenerowych w ogrodzie jest to, że mogą służyć zarówno dzieciom jak i dorosłym, przy okazji wspaniale integrując rodzinę na wspólnej aktywności. Pamiętajcie, żeby wybierać elementy i urządzenia siłowni zewnętrznej od sprawdzonych producentów.