Płyta gumowa na plac zabaw – właściwości, montaż i trwałość. Jak stworzyć bezpieczną nawierzchnię?
Z artykułu dowiesz się między innymi:
- Jaka mata na plac zabaw?
- Jak zbudowana jest mata na plac zabaw?
- Jak układać płyty gumowe na plac zabaw?
Właściwości płyty gumowej na plac zabaw: co wyróżnia ten rodzaj nawierzchni?
Efekt oddziaływania grawitacji jest najczęstszą przyczyną kolizji z planetą ziemią, które w niektórych przypadkach bywają bardzo niebezpieczne. Oczywiście winę za ten stan rzeczy można próbować zrzucić na brak ograniczeń prędkości poruszania się maluchów i nie najlepsze zdolności awiacyjne w przypadku niekontrolowanego oderwania się od drabinki wspinaczkowej, jednak prawda jest taka, że są to zdarzenia nierozłącznie związane z cyklem dorastania i wszelkie próby zapobiegania takim przypadkom, mogą doprowadzić naszą pociechę jedynie do rozpaczy.
Jedynym zabiegiem stwarzającym perspektywę nadziei, że zabawa nie skończy się w przychodni lekarskiej, jest zadbanie o komfortowy kontakt z podłożem w przypadku nieoczekiwanej wywrotki lub upadku.
O tym, jak zadbać o dziecko na przydomowym placu zabaw decyduje w znacznym stopniu wyposażenie tego placu oraz wyobraźnia rodziców lub opiekunów. Jedną ze skutecznych metod jest guma na plac zabaw. Produkt jest dostępny w postaci segmentów o powierzchni 1 m² (wymiary 500 mm x 500 mm x 49 mm), co ma ułatwić równomierne rozłożenie maty i zapobiec powstawaniu nieestetycznych garbów.
Maty amortyzujące na plac zabaw nie tylko łagodzą skutki tego, co nieuniknione, są też izolatorem od gruntu, podnosząc tym samym komfort i bezpieczeństwo dzieci w trakcie zabawy.
Gumowa nawierzchnia na plac zabaw składa się z dwóch warstw:
- Warstwa dolna wykonana jest z granulatu SBR (amortyzator);
- Warstwa górna wykonana z granulatu EPDM ma właściwości ścieralne.
Aby uniknąć samoistnego przemieszczania się segmentów, można je łączyć, wykorzystując masę poliuretanową. Poprawnie rozłożone panele gumowe na plac zabaw chronią dziecko przed obrażeniami na skutek upadku z wysokości do 150 cm.
Bezpieczna nawierzchnia na placu zabaw: jak poprawnie ułożyć i zamontować płyty gumowe?
Zanim podłoże gumowe pod plac zabaw zajmie swoje miejsce, warto wcześniej poczynić pewne przygotowania, które mają zapobiec przemieszczaniu się maty, występowaniu wybrzuszeń itp. Praca wymaga staranności, dlatego dobrze jest ją usystematyzować.
Płyta gumowa, montaż:
- Przygotowanie podłoża pod panele gumowe;
- Rozłożenie segmentów maty na całej powierzchni placu zabaw;
- Łączenie paneli masą poliuretanową;
- Instalacja urządzeń służących do zabawy.
Szczególnie ważne jest przygotowanie podłoża pod panele gumowe, ponieważ późniejsze usunięcie ewentualnych zaniedbań będzie bardzo utrudnione. Chodzi głównie o nierówności i elementy wystające ponad podłoże, które na skutek intensywnego kontaktu z ciałem mogą spowodować bolesne obrażenia. Sytuację można porównać do maleńkiego kamyka w bucie, który mimo niepozornych rozmiarów może dać się we znaki pod wpływem intensywnego kontaktu z ciałem.
Pozostawienie czegokolwiek pod matą może w przyszłości spowodować kontuzję w trakcie upadku, a usunięcie kamyka, klocka czy patyka będzie utrudnione z powodu zamontowanego wyposażenia placu zabaw.
W przypadku montażu gumy na zewnątrz dobrze jest rozsypać na gruncie przesianą warstwę drobnego piasku. Jeżeli mata ma się znajdować wewnątrz budynku, wcześniej należy dokładnie oczyścić podłogę. Czynność jest niezwykle istotna w przypadku samodzielnej budowy placu zabaw, ponieważ po zakończeniu pracy na terenie mogą pozostać jakieś elementy konstrukcyjne, stanowiące potencjalne zagrożenie.
Trwałość i wytrzymałość maty na plac zabaw – jak utrzymać panele w dobrym stanie?
Płyty gumowe na plac zabaw odznaczają się wyjątkową trwałością, pod warunkiem, że są to produkty pochodzące od uznanego producenta, dysponujące odpowiednimi atestami. Dodajmy, że wszystkie produkty w ofercie Tribecco (dotyczy wyposażenia przeznaczonego do gier ruchowych) dysponują certyfikatami bezpieczeństwa TUV NORD GS.
Maty amortyzujące są dostosowane do obciążeń charakterystycznych dla aktywności dzieci, co jest potwierdzone gwarancją producenta wynoszącą 2 lata.
Dodatkowo warstwa wierzchnia ma właściwości antypoślizgowe. Produkt jest w pełni bezpieczny dla dzieci wykazujących skłonności alergiczne, nie ma mowy o występowaniu zjawiska pylenia, czy też wydzielania innych szkodliwych substancji.
Jeśli to możliwe, warto zadbać, by dzieci nie wchodziły na matę w obuwiu. Panele gumowe są doskonałym izolatorem, zatem zabawa w skarpetkach nie powinna zaszkodzić maluchom, poza tym jest to doskonałe ćwiczenie dla małych stóp, zalecane przez ortopedów, podologów i fizjoterapeutów.
Maty amortyzujące, a inne rodzaje podłoża – co lepiej sprawdzi się na placu zabaw?
W miejscach, gdzie z różnych powodów nie da się położyć płyty gumowej, można posiłkować się innymi typami podłoży na plac zabaw. Nie są one co prawda tak komfortowe, jak mata, ale jak się nie ma, co się lubi...
Rodzaje podłoży na place zabaw:
- trawa na placu zabaw
- piasek i żwir na placu zabaw
- kora i wióry na placu zabaw
Trawa
To chyba najpopularniejszy i najbardziej pożądany (oprócz paneli gumowych) rodzaj podłoża na plac zabaw. Niestety, jest to też podłoże najbardziej wymagające. Wymaga stałej pielęgnacji, co może wiązać się z nakładami finansowymi. Przycięta trawa stanowi pewien rodzaj amortyzatora oraz zapobiega otarciom, jednak z uwagi na stałą wilgotność, nie jest dobrym zabezpieczeniem przed poślizgnięciem się dziecka.
Piasek i żwir na placu zabaw
Warunkiem zachowania bezpieczeństwa dzieci w przypadku piachu lub żwiru jest wcześniejsze przesianie materiałów w celu usunięcia większych kamyków i innych zanieczyszczeń. W późniejszym okresie eksploatacji zabiegi oczyszczania terenu należy regularnie powtarzać. Niestety piach jest też ulubionym miejscem spotkań okolicznych kotów, co może stanowić źródło zagrożenia epidemiologicznego. Co prawda drobny piach i żwir jest doskonałym amortyzatorem, jednak nasączony wodą po opadach deszczu traci swoje właściwości ochronne.
Kora i wióry na placu zabaw
Alternatywą dla piasku jest kora lub wióry. Za wykorzystaniem tych materiałów przemawia ich luźna struktura, jednak z upływem czasu warstwa organiczna ulega ubiciu i stwardnieniu. Pewne niebezpieczeństwo mogą stanowić ostre krawędzie występujące na brzegach skrawków kory oraz drobnoustroje, dla których takie środowisko jest idealnym miejscem rozwoju.
Jak utrzymać czystość gumowej nawierzchni na placu zabaw?
Mimo pozornych korzyści wynikających z zastosowania innych rodzajów podłoży na place zabaw, nic nie jest w stanie zagrozić dominacji nawierzchni sztucznych. Panele gumowe na plac zabaw są środowiskiem wyjątkowo niegościnnym dla wszelkiego rodzaju mikroorganizmów, nie wchłaniają wody, nie wymagają też kosztownych zabiegów konserwacyjnych.
Niezależnie od miejsca montażu gumy, zalecane jest systematyczne przecieranie powierzchni maty środkami dezynfekującymi. Zabieg, oprócz utrzymania higieny zapobiega też powstawaniu nalotów pochodzenia biologicznego obniżających antypoślizgowy charakter podłoża. Dotyczy to zwłaszcza paneli położonych na zewnątrz budynku, narażonych na wpływ czynników atmosferycznych.
Warto też pomyśleć o ogrodzeniu placu zabaw dla dzieci, blokującemu dostęp zwierzętom. Zachowanie tych podstawowych zasad bezpieczeństwa w połączeniu z dyskretnym nadzorem sprawią, że dzieciństwo Twojego dziecka upłynie w miłej i kochającej atmosferze, a to w zupełności wystarczy.