Kotwa dobrana do rodzaju podłoża
Panele ogrodzeniowe to coraz popularniejsze rozwiązanie, które stosowane jest zarówno na prywatnych posesjach, jak i w formie ogrodzenia terenu danej firmy czy instytucji. Zaletą takiego ogrodzenia jest łatwość montażu. Jednak łączenie paneli to nie wszystko. Trzeba zadbać jeszcze o to, żeby ogrodzenie solidnie się trzymało. Do tego celu niezbędne będą nam kotwy. W sytuacji, gdy ogrodzenie ma powstać na terenie działkowym oraz wszędzie tam, gdzie grunt jest miękki, powinniśmy zaopatrzyć się w kotwy wbijane. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z podłożem twardym, np. asfaltowym czy betonowym, niezbędne będą kotwy do betonu. Z uwagi na to, że zależy nam na trwałości, to kotwy do betonu, jak i te wbijane zabezpieczone są ocynkiem ogniowym, który zapewnia im ochronę przed korozją oraz wyjątkowo długą żywotność. Pamiętajmy, aby przy wbijaniu szpica do ziemi przy pomocy młotka i kawałka drewna sprawdzać poziomicą pozycję kotwy wbijanej. Dzięki temu słupek zachowa równy pion.
Jak prawidłowo przygotować się do montażu kotwy do paneli ogrodzeniowych?
Odpowiedni montaż kotwy wbijanej czy kotwy przykręcanej na beton to podstawa wytrzymałego ogrodzenia. Jeśli chcemy, aby parkan chronił nasza posesję przez wiele lat, to warto skupić się na pracach przygotowawczych. Przede wszystkim należy wytyczyć granice działki i określić dokładnie obszar, który chcemy ogrodzić. Wówczas będziemy w stanie oszacować, ile kotew do paneli ogrodzeniowych musimy zakupić. W kolejnym kroku ustalamy długość przęseł. Te zwykle dostępne są w kilku standardowych długościach. Ta decyzja wpłynie na odległości, które będzie trzeba zachować pomiędzy słupkami. Ten parametr należy dobrać tak, aby później nie było konieczności docinania przęseł. Następnie przygotowujemy teren, wyrównujemy go, oczyszczamy z kamieni i wystających korzeni roślin. Teraz można instalować panele ogrodzeniowe. Jaka kotwa będzie najlepszym rozwiązaniem? Kotwa wbijana, kotwa na pręcie czy kotwa przykręcana na beton? To wszystko uzależnione jest od ukształtowania terenu i przeznaczenia paneli ogrodzeniowych. Nie zapominajmy też o przygotowaniu odpowiednich narzędzi montażowych, np. poziomicy, młotka, wiertarki, wkrętarki czy linki.
Montaż kotew do paneli ogrodzeniowych
Postawienie ogrodzenia można zlecić firmom zewnętrznym lub wykonać samodzielnie. Jeśli zdecydujemy się na drugi wariant, to zwykłe kotwy wbijane czy też kotwy na pręcie stosuje się do lekkich płotów z ażurowych przęseł. Jeśli odpowiednio dobierzemy te elementy lub zastosujemy ich większą liczbę, to można ich użyć również do montażu ogrodzenia panelowego. Kotwa do paneli ogrodzeniowych może być wzmocniona betonem. To bardziej czasochłonne i kosztowne rozwiązanie, ale zwiększy stabilność konstrukcji. W określonych miejscach należy wykopać dołki o odpowiednich wymiarach. Ich wielkość jest uzależniona od poziomu przemarzania gruntu. Następnie ziemię dobrze ubijamy w wykopanych dołach. Wylewamy beton i osadzamy kotwy do paneli ogrodzeniowych. Pamiętajmy o dobrym wypoziomowaniu! Po odczekaniu 2-3 dni można zająć się montażem paneli i innymi elementami ogrodzenia. Zaleca się stosowanie odpowiedniej zaprawy do kotew, która minimum oznaczona jest jako C16/20 (niegdyś B20).
Kotwy na pręcie
Montaż ogrodzenia, pod który wylewamy beton, jest dość czasochłonny, jednak wiele osób decyduje się na to rozwiązanie, ze względu na trwałość oraz bezpieczeństwo. Zabetonowana kotwa jest bowiem niemal niezniszczalna. Jeżeli decydujemy się właśnie na ten sposób montowania ogrodzenia, to musimy sięgnąć po specjalny rodzaj kotw, którymi są kotwy na pręcie. Pręt jest częścią, którą należy zabetonować, a następnie słupek ogrodzeniowy nałożyć na kotwę. Podobnie jak w przypadku kotwy wbijanej oraz kotwy do betonu, kotwa na pręcie również jest ocynkowana, czyli trwała i odporna na korozję.
Kotwa do paneli ogrodzeniowych spełni swoje zadanie
Zastosowanie wszystkich powyższych wskazówek sprawi, że montaż kotew do paneli ogrodzeniowych zostanie wykonany w sposób prawidłowy. Skorzystanie z naszych porad oraz produktów pozwoli uzyskać zamierzony efekt, a przede wszystkim stabilne na wiele lat ogrodzenie. W tym przypadku nie należy korzystać z tańszych produktów o niższej jakości. Jeśli zależy nam na trwałości i wytrzymałości, to poprośmy o pomoc inną osobę lub specjalistów w tej dziedzinie. Całościowy proces montażu musi być wykonany precyzyjnie. Dzięki temu będziemy mogli czuć się bezpiecznie odgrodzeni przed niepowołanymi osobami na posesji oraz zadbamy o jej estetykę.
Wybierz odpowiednią kotwę i ciesz się solidnym ogrodzeniem z paneli, które będzie w stu procentach spełniało swoje zadanie.